Sejm uchwalił ustawę o mediacjach

PAP, DI
opublikowano: 26-07-2015, 22:00

Nowe przepisy mają zachęcić przedsiębiorców, aby zanim pójdą do sądu, próbowali się porozumieć dzięki mediacji.

Obniżenie kosztów sporów sądowych i zachęcanie ich stron do mediacji — to niektóre cele rządowej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw, którą Sejm uchwalił w piątek. Zmiany dotyczą przede wszystkim przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Projekt autorstwa resortów gospodarki i sprawiedliwości ma doprowadzić do obniżenia kosztów sporów sądowych. Ma też to zmniejszyć obciążenie sądów.

Propozycje MG idą przede wszystkim w kierunku jak najwcześniejszego poinformowania stron o możliwości ugodowego rozwiązania konfliktu. Wprowadzają np. obowiązek informowania w pozwie o podjęciu próby polubownego rozwiązania sporu przed skierowaniem sprawy do sądu. W przypadku, gdy nie podjęto takiej próby, powód powinien wyjaśnić przyczyny. Wzmocniony zostanie też obowiązek informowania przez sąd o możliwości skierowania sprawy do mediacji.

W myśl projektu nowych przepisów skierowanie stron do mediacji będzie możliwe na każdym etapie sprawy, a także więcej niż raz w toku postępowania. Celem zmian jest również stworzenie systemu zachęt finansowychdotyczących kosztów sądowych, np. wniosek o zatwierdzenie ugody pozasądowej zawartej przed mediatorem zostanie zwolniony od opłaty sądowej. Jeżeli do zawarcia ugody dojdzie przed rozpoczęciem rozprawy, sąd zwróci stronom całość uiszczonej opłaty sądowej.

Zachętą do mediacji ma być też m.in. propozycja zaliczenia kosztów mediacji do kosztów sądowych, żeby strona niezamożna mogła skorzystać ze zwolnienia z kosztów. Sądy uzyskają również możliwość obciążenia strony, która w sposób nieuzasadniony odmówiła poddania się mediacji, częścią kosztów. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Sejm uchwalił ustawę o mediacjach