Sejm wybierze nowych członków RPP w czwartek, Senat przesłucha kandydatów w środę

opublikowano: 07-01-2004, 13:12

ISB: Sejm wybierze członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w bloku głosowań rozpoczynającym się w czwartek o godzinie 17:00, wynika z harmonogramu prac Sejmu. Natomiast w środę o godzinie 15:00 Senat zacznie przesłuchanie swoich kandydatów do RPP.

Wynik sejmowego głosowania, które jest ostatnie w czwartkowym bloku głosowań trwających od godziny 17:00 do 19:00, jest praktycznie przesądzony.

Najprawdopodobniej Sejm wybierze do Stanisława Czekaja, Mirosława Pietrewicza i Jana Czekaja, którzy otrzymali we wtorek pozytywną rekomendację Sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Są to wspólni kandydaci rządzącej koalicji SLD-UP oraz ludowców (PSL), którzy razem dysponują bezwzględną większością głosów w niższej izbie parlamentu.

Prawdopodobnie Sejm wybierze od razu wszystkich trzech członków, ale jeden z nich zacznie swą kadencję miesiąc później. Zastąpią oni Jerzego Pruskiego, Marka Dąbrowskiego (jego kadencja kończy się na początku lutego) oraz Jana Czekaja, który zasiada już w Radzie od końca sierpnia zeszłego roku, zastępując tragicznie zmarłego Janusza Krzyżewskiego.

Kandydaci opozycji, Jan Winniecki wspierany przez Platformę Obywatelską (PO), Stanisław Kurowski, mający poparcie Ligi Polskich Rodzin (LPR), i Artur Piotrowicz, zgłoszony przez Samoobronę, nie mają żadnych szans.

Wszyscy trzej potencjalni członkowie RPP wybrani przez Sejm postrzegani są jako zwolennicy luźnej polityki pieniężnej. Zdaniem analityków najbardziej umiarkowany spośród nich jest Czekaj, który w przypadku wybrania przez Senat tzw. „gołębi”, a przez Prezydenta „jastrzębi” - co jest bardzo prawdopodobne - może stać się „rozgrywającym” w nowej RPP.

Bardziej skomplikowana jest kwestia senackich członków RPP, gdzie zgłosiło się jedenastu kandydatów: Elżbieta Chojna-Duch, Genowefa Ferenc, Tadeusz Wnuk, Stanisław Stec, Stanisław Owsiak, Stefan Krajewski, Halina Wasilewska-Trenkner, Marian Noga, Waldemar Kuczyński, Edmund Pietrzak i Andrzej Wojtyna.

W środę o godzinie 15:00 rozpocznie się przesłuchanie kandydatów przed Senacką Komisją Gospodarki i Finansów Publicznych, po którym Komisja wyda swoje rekomendacje.

Klub parlamentarny SLD poparł co prawda już spośród zgłoszonych kandydatur Nogę, Owsiaka i Steca, ale jak przyznaje wicemarszałek Senatu Ryszard Jarzembowski, nie oznacza to automatycznego wyboru tych osób na członków RPP, choć aż 71 ze 100 Senatorów należy do SLD. Jednocześnie Jarzembowski przyznał, że największe szanse na wybór ma senator Noga.

Popierani przez SLD kandydaci uważani są za bardzo zdecydowanych zwolenników luzowania polityki pieniężnej. W ich wypowiedziach usłyszeć można było o redukcji stóp procentowych nawet o ponad 100 pb w 2004 roku.

Głosowanie w Senacie będzie tajne, a wybór nastąpi bezwzględną większością głosów. Należy zatem spodziewać się kilku tur głosowań, które odbędą się na senackim posiedzeniu 13 lub 14 stycznia.

Raczej bez szans jest kandydat opozycyjnego Bloku Senat 2001, Waldemar Kuczyński, związany z Unią Wolności.

Natomiast wydaję się także, że na duże poparcie Senatorów może liczyć wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner oraz doradcy prezydenta Edmund Pietrzak i Andrzej Wojtyna, a także senatorowie Genowefa Ferenc i Edmund Wnuk.

Kadencja obecnych senackich członków RPP, Bogusława Grabowskiego, Cezara Józefiaka i Wojciecha Łączkowskiego, upływa 22 stycznia.

Najdłużej, bo do drugiej połowy lutego poczekamy na prezydenckich członków RPP. Prezydent Aleksander Kwaśniewski nie zdradza na razie swoich kandydatów, ale praktycznie pewne jest, że wskaże on swoich doradców Pietrzaka i Wojtynę, jeżeli nie zostaną oni członkami RPP z ramienia Senatu.

W 1998 roku Prezydent desygnował do RPP: Wiesławę Ziółkowską, Grzegorza Wójtowicza oraz Dariusza Rosatiego, którzy byli uznawani za tzw. „gołębi”, czyli zwolenników luźnej polityki pieniężnej. Analitycy oczekują, że tym razem Prezydent wybierze „jastrzębi”.

RPP składa się z dziewięciu członków, desygnowanych po trzech przez Sejm, Senat i Prezydenta. Pod przewodnictwem prezesa NBP Leszka Balcerowicza przez kolejne sześć lat będą decydować o polskiej polityce pieniężnej. (ISB)

pk/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sejm wybierze nowych członków RPP w czwartek, Senat przesłucha kandydatów w środę