Czytasz dzięki

Sejm za możliwością zawieszenia stabilizującej reguły wydatkowej w związku z COVID-19

  • PAP
opublikowano: 29-05-2020, 05:46

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o finansach publicznych, która umożliwi zawieszanie stabilizującej reguły wydatkowej (SRW). Resort finansów tłumaczył, że zawieszenie reguły ma związek z epidemią koronawirusa.

Za uchwalaniem ustawy głosowało 432 posłów, 22 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.

Jeszcze przed ostatecznym głosowaniem posłowie odrzucili osiem poprawek KO do noweli. Jedna z nich zakładała wydłużenie terminu wejścia ustawy w życie do 14 dni od opublikowania. Pozostałe zmiany dotyczyły określenia, które wydatki są objęte SRW, przewidują badanie przez NIK i wydawanie przez Izbę opinii co do wydatków dyskrecjonalnych, realizacji reguły wydatkowej oraz kontroli zadłużenia.

W trakcie prac nad ustawą w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński tłumaczył, że zawieszenie reguły wydatkowej ma związek z epidemią koronawirusa i ma pozwolić gospodarce na szybki powrót na ścieżkę rozwoju po kryzysie. Według ministra zawieszenie SRW jest też konieczne do nowelizacji budżetu.

Resort finansów motywował zmianę prawa tym, że obecny artykuł 112d ustawy o finansach publicznych umożliwia stosowania stabilizującej reguły wydatkowej wyłącznie w sytuacji stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej na terenie całego kraju.

Ministerstwo wskazywało, że uzupełnienie tego artykułu pozwoli na zastosowanie "analogicznego rozwiązania do wprowadzonego w Unii Europejskiej, gdzie została uruchomiona tzw. generalna klauzula wyjścia, pozwalająca na przekroczenie limitów wynikających z reguł unijnych w zakresie zwalczania skutków związanych z epidemią COVID-19".

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane