Sejm zagłosuje za samozatrudnieniem

JK
opublikowano: 20-01-2009, 00:00

Posłowie koalicji uchwalą ułatwienia. PiS oraz Lewica jeszcze nie wiedzą, jak zagłosują.

Posłowie koalicji uchwalą ułatwienia. PiS oraz Lewica jeszcze nie wiedzą, jak zagłosują.

Parlament przyjmie regulacje zwiększające podatkową atrakcyjność przechodzenia na samozatrudnienie, czyli zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej — wynika z sondy "PB". Poparcie dla opisanego przez nas wczoraj senackiego projektu deklaruje PO oraz PSL. To wystarczy do uchwalenia korzystnych dla firm zamian, nawet gdyby przeciwko były PiS czy Lewica.

Celem projektu senatorów PO jest zachęcenie do przechodzenia na samozatrudnienie. Nowa ustawa ma zlikwidować roczną karencję dla osób, które chciałyby wybrać liniową 19-procentową stawkę podatku dochodowego i świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy.

Zdaniem senatorów, dzięki tej zmianie pracodawcy zamiast zwalniać pracowników mogliby obniżyć swoje koszty zatrudniając ich jako firmy (odpadają składki na ZUS) i w ten sposób faktycznie uratować miejsca pracy. Pomysł popierają organizacje pracodawców. Ich eksperci twierdzą, że uatrakcyjnienie samozatrudnienia leży w interesie całej gospodarki, ponieważ może zahamować wzrost bezrobocia.

Z uchwaleniem projektu nie powinno być problemów.

— To interesujący projekt wychodzący naprzeciw oczekiwaniom rynku. Klub PO jeszcze formalnie nie podjął decyzji, czy się opowie za jego przyjęciem, lecz wszystko wskazuje na to, że zyska naszą akceptację. Tym bardziej że uzyskał poparcie Ministerstwa Finansów — mówi Krystyna Skowrońska, posłanka PO, wiceszefowa sejmowej komisji finansów.

Za jest klub PSL.

— Uelastycznianie form zatrudnienia jest konieczne. Projekt zmierza w kierunku ułatwień dla samozatrudnienia, więc może liczyć na nasze poparcie — mówi Stanisław Żelichowski, szef klubu PSL.

Nie wiadomo, jak zagłosuje PiS.

— Nie znam projektu, jednak rozszerzenia samozatrudnienia nie uważam za dobre. Często firmy wymuszają przechodzenie na samozatrudnienie tylko po to, by na pracowników przerzucić część kosztów — mówi Aleksandra Natalii — Świat, wiceszefowa PiS.

Lewica też jeszcze nie wie, jak zagłosuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sejm zagłosuje za samozatrudnieniem