Sejm znowelizował ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych

opublikowano: 11-05-2007, 08:07

Tańsze przekształcenia mieszkań lokatorskich na  pełną własność, wgląd w dokumentację dotyczącą nieruchomości, a także możliwość podejmowania uchwał o podziale spółdzielni przez jej członków - zakłada znowelizowana podczas nocnych głosowań ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 297 posłów, przeciw było 87, a 16 wstrzymało się od głosu. W latach 70. i 80. spółdzielnie budowały mieszkania z kredytu, który członkowie spółdzielni spłacali w czynszu. Połowa tego kredytu została umorzona przez państwo względem spółdzielni, a nie jej lokatorów.

Lokatorzy, którzy będą chcieli przejąć mieszkanie na pełną własność - zgodnie z nowelizacją - będą musieli spłacić część umorzonego kredytu po cenie nominalnej, czyli takiej, po której spółdzielnia spłacała kredyt.

Jak powiedział poseł PiS Łukasz Zbonikowski z Komisji Infrastruktury, po denominacji taka spłata wyniesie od kilkunastu do kilkuset złotych. Chodzi o ponad 900 tys. mieszkań w Polsce.

W czasie głosowania, sprawozdawca sejmowej Komisji Infrastruktury Grzegorz Tobiszowski (PiS) podkreślał, że "intencją nowelizacji jest wzmocnienie pozycji członków spółdzielni mieszkaniowych". Dodał, że "obecnie członkowie nie czują się gospodarzami spółdzielni", a nowela - jak podkreślił - przyczyni si do większej przejrzystości i jawności działania spółdzielni.

Sejm zdecydował, że zarząd spółdzielni będzie prowadzić ewidencję wydatków i kosztów spółdzielni osobno na każdy budynek. Chodzi o przejrzystość wpływów i wydatków spółdzielni mieszkaniowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, każdy członek spółdzielni będzie wiedział, na jaki cel zostanie przeznaczony fundusz remontowy.

Kolejna poprawka - przyjęta przez Sejm - przewiduje, iż członkowie spółdzielni będą mieć prawo wglądu w dokumentację dotyczącą nieruchomości, w której znajduje się lokal. Według nowelizacji, w skład rady nadzorczej nie będą mogły wchodzić osoby będące pracownikami spółdzielni. Członkiem rady nie będzie można być dłużej niż przez dwie kolejne jej kadencje. Teraz nowelizacja trafi do Senatu. PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Sejm znowelizował ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych