Sejmowa komisja: 300,75 mln zł na zwalczanie ptasiej grypy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-10-2005, 14:13

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaakceptowała w środę przeznaczenie 300,75 mln zł na zapobieganie i zwalczanie ptasiej grypy w Polsce.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaakceptowała w środę przeznaczenie 300,75 mln zł na zapobieganie i zwalczanie ptasiej grypy w Polsce.

    Jak powiedział PAP wiceminister finansów Stanisław Stec, pieniądze te mają być przeznaczone przede wszystkim na zakup sprzętu, lekarstw oraz ewentualne odszkodowania dla hodowców ptactwa.

    Stec potwierdził, że pieniądze pochodzą z oszczędności w tegorocznym budżecie, ale będzie je można wykorzystać w przyszłym roku, jeżeli zajdzie taka potrzeba. "Chodzi o to, żeby odciążyć budżet 2006 roku, żeby nie zabierać środków z innych celów" - powiedział Stec.

    Jak poinformowało ministerstwo finansów we wniosku przedstawionym posłom, kwota 300,75 mln zł pochodzi z oszczędności w rezerwach celowych na różne cele, w tym na kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych (77 mln zł) i na kredyt na program aktywizacji obszarów wiejskich (56,7 mln zł).

    Wiceminister finansów Piotr Sawicki mówił wcześniej, że z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych na zwalczanie grypy zostanie przeznaczone ok. 106 mln zł. Ok. 70 mln zł ma być przeznaczone na zakup leku antywirusowego, a reszta na zakup sprzętu dla tych służb weterynaryjnych i medycznych, które zajmują się zwalczaniem ptasiej grypy.

    Sawicki powiedział również, że rząd przygotowuje autopoprawkę do projektu budżetu na 2006 r., w myśl której na zakup szczepionki zostanie przeznaczonych w przyszłym roku 20 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane