Sejmowa komisja finansów rozpoczęła prace nad prawem bankowym

(Marek Druś)
10-10-2006, 19:27

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpoczęła we wtorek pierwsze czytanie projektu nowelizacji Prawa bankowego. Umożliwia on podział banków działających w formie spółek akcyjnych. Poza opozycją projekt krytykuje Narodowy Bank Polski oraz Związek Banków Polskich.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpoczęła we wtorek pierwsze czytanie projektu nowelizacji Prawa bankowego. Umożliwia on podział banków działających w formie spółek akcyjnych. Poza opozycją projekt krytykuje Narodowy Bank Polski oraz Związek Banków Polskich.

Jeżeli do 19 października Prawo bankowe zostanie zmienione tak, że umożliwiony będzie podział banku, z Banku BPH zostaną wyodrębnione wybrane placówki, a reszta trafi do Pekao.

Jeśli jednak do tego czasu nie doszłoby do zmian w Prawie bankowym, Pekao przejmie cały Bank BPH i w kolejnym etapie z tej połączonej struktury zostaną sprzedane wybrane aktywa.

Obecne Prawo bankowe zakazuje podziału banków działających w formie spółki akcyjnej.

"Mam nadzieję, że zostanie to załatwione pomyślnie" - powiedział we wtorek dziennikarzom Wojciech Jasiński, minister Skarbu Państwa.

Na pytanie czy resort ma plan postępowania, jeśli nie uda się dotrzymać tego terminu, odpowiedział: "Poczyniliśmy pewne kroki, są szanse na pozytywne załatwienie tej sprawy".

Do planowanych zmian w ustawie krytycznie odnosi się Narodowy Bank Polski. Zdaniem Jerzego Pruskiego, zastępcy prezesa NBP, proponowane zmiany mogą m.in. "tworzyć ryzyko niekontrolowanych zmian w strukturze bankowej oraz utraty uprawnień przez polskie władze nadzorcze".

Dodał, że przepisy zakazujące podziału banków mają na celu utrzymanie stabilności i bezpieczeństwa rynku bankowego oraz ograniczenie skali przekształceń organizacyjnych i własnościowych w sektorze, tak, aby większość polskich banków zachowała swój status i nie doszło nadmiernej skali przekształceń tych banków w oddziały banków zagranicznych.

"Przekształcenie banku w oddział banku Unii Europejskiej, czyli instytucji kredytowej oznacza, że nadzoru nad tym bankiem nie będzie pełnił polski nadzorca, takie są konsekwencje" - powiedział Jerzy Pruski na posiedzeniu Komisji.

O wycofanie projektu wnioskuje Związek Banków Polskich (ZBP).

"Zwracam się o wycofanie tego projektu, to strategiczny błąd. Podejmując tę ustawę rząd i parlament utraci kontrolę nad tym co może się dziać w polskim systemie bankowym" - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Dodał, że lepsze byłoby przeprowadzenie tej operacji np. na podstawie jednorazowej decyzji.

Pierwsze czytanie projektu, który jest rozpatrywany w trybie pilnym, ma być kontynuowane w środę.

Aleksandra Natalli-Świat, przewodnicząca sejmowej Komisji finansów publicznych, powiedziała dziennikarzom, że jeśli zgodnie z planem w czwartek dojdzie do drugiego czytania projektu, to technicznie jest możliwe, że trzecie czytanie odbędzie się jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

Zgodnie z projektem podział banków działających w formie spółki akcyjnej będzie się odbywał w ściśle określony sposób. W przypadku przeniesienia całego majątku banku dzielonego będzie to podział przez przejęcie, w przypadku przeniesienia części majątku banku, będzie to podział przez wydzielenie.

Część lub całość majątku dzielonego zostanie przeniesiona na bank działający w formie spółki akcyjnej.

Podział banków, podobnie jak ich łączenie, będzie wymagał zezwolenia nadzoru bankowego.

Zmiany mają związek z porozumieniem resortu skarbu i UniCredit, kończącym konflikt dotyczący fuzji banków Pekao i BPH. Zgodnie z porozumieniem, UniCredit sprzeda niezależnemu podmiotowi 200 oddziałów oraz związanych z nimi usług bankowych. Wydzielona część ma mieć możliwość prowadzenia działalności bankowej pod nazwą BPH.

(DI/PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sejmowa komisja finansów rozpoczęła prace nad prawem bankowym