Sejmowa komisja rolnictwa za zmianą nadzoru nad KRUS-em

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-02-2006, 20:02

Sejmowa komisja rolnictwa jednogłośnie poparła w czwartek projekt ustawy o zmianie nadzoru nad Kasą Ubezpieczenia Społecznego Rolników (KRUS). Projekt zakłada, że nadzór nad KRUS-em sprawować będzie nie resort skarbu, ale resort rolnictwa.

Sejmowa komisja rolnictwa jednogłośnie poparła w czwartek projekt ustawy o zmianie nadzoru nad Kasą Ubezpieczenia Społecznego Rolników (KRUS). Projekt zakłada, że nadzór nad KRUS-em sprawować będzie nie resort skarbu, ale resort rolnictwa.

Wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski odpowiadając na wątpliwości posłów o celowości takiej reorganizacji wyjaśnił, że celem nie jest przeniesienie samego nadzoru, a dokonanie w przyszłości głębszych zmian w systemie ubezpieczenia społecznego rolników.

Ardanowski poinformował, że resort rolnictwa we współpracy z różnymi organizacjami rolniczymi od dawna pracuje nad zmianami w KRUS. Mają one uszczelnić system oraz zróżnicować składkę dla rolników w zależności od dochodów. Jednak, jak podkreślił, zróżnicowanie składki będzie możliwe tylko wtedy, gdy precyzyjnie określi się dochody otrzymywane przez poszczególnych rolników.

Według wiceministra, do połowy tego roku resort rolnictwa przygotuje nowelizację ustawy o KRUS.

Projekt został skierowany do III czytania.

W KRUS jest obecnie ubezpieczonych ponad 1,5 mln rolników, zaś ok. 1,7 mln pobiera świadczenia w postaci emerytur i rent. Średnia emerytura w KRUS wynosi 758 zł, (w ZUS 1 tys. 262 zł), a średnia renta 606 zł (w ZUS - 900 zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane