Sejmowa Komisja Skarbu chce wstrzymania prywatyzacji firm strategicznych

opublikowano: 15-06-2004, 14:55

Sejmowa Komisja Skarbu Państwa przyjęła we wtorek projekt uchwały przewidujący wstrzymanie prywatyzacji PKO BP, PGNiG, sprzedaży należących do Skarbu Państwa akcji PZU i BGŻ oraz dokapitalizowania innych podmiotów akcjami KGHM Polska Miedź do czasu przyjęcia przez Sejm stanowiska w tej sprawie.

“Sejm zwraca się do rządu o niezwłoczne przedstawienie założeń, jakie będą obowiązywały przy zapowiadanej prywatyzacji PKO BP SA, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG), sprzedaży należących do Skarbu Państwa akcji PZU SA i Banku Gospodarki Żywnościowej SA oraz ewentualnego dokapitalizowania innych podmiotów akcjami KGHM Polska Miedź SA” – czytamy w projekcie uchwały.

Według projektu Sejm ma przeprowadzić debatę na temat tych prywatyzacji oraz zająć wobec nich stanowisko. Projekt uchwały ma trafić pod obrady plenarne.

Obecnie najszybciej toczy się proces prywatyzacyjny największego banku – PKO BP. Na przełomie czerwca i lipca do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) ma zostać złożony prospekt emisyjny banku. Skarb Państwa chce zaoferować ok. 30% akcji banku na giełdzie, których debiut ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Wpływy ze sprzedaży pakietu akcji PKO BP – szacowane na 4-6 mld zł – mają kluczowe znaczenie dla budżetu państwa i utrzymania bezpiecznej relacji długu publicznego do PKB.

Prywatyzacja PGNiG poprzez debiut giełdowy była planowany najpierw na koniec 2004 roku, a potem na połowę 2005 roku. Jednocześnie miała nastąpić emisja akcji PGNiG.

Tymczasem we wtorkowym wywiadzie dla “Parkietu” prezes PGNiG Marek Kossowski powiedział, że debiut spółki na GPW w I połowie 2005 roku może być zagrożony, w sytuacji kiedy doradca prywatyzacyjny zostanie wyłoniony dopiero na jesieni tego roku.

W przypadku PZU nadal nierozwiązany jest spór resortu skarbu z mniejszościowym udziałowcem tej spółki – holenderskim koncernem Eureko. Eureko, które w konsorcjum z Bankiem Millennium posiada 31% akcji PZU, domaga się kolejnych 21% akcji, obiecanych przez MSP w drugiej umowie prywatyzacyjnej, oraz jak najszybszej oferty publicznej ubezpieczyciela. Sprawa znalazła finał w sądzie arbitrażowym, który do końca roku powinien wydać wyrok.

Natomiast w BGŻ obecnie trwa proces podwyższania kapitału banku w drodze emisji akcji serii E dla inwestorów instytucjonalnych. Debiut banku na GPW spodziewany jest w 2005 roku, przy kolejnym podniesieniu kapitału banku. Jednak, jak mówi prezes BGŻ Jacek Bartkiewicz, jest on uzależniony od debiutu giełdowego PKO BP.

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sejmowa Komisja Skarbu chce wstrzymania prywatyzacji firm strategicznych