Sejmowa komisja skarbu przyjęła informację ws. stoczni

PAP
opublikowano: 17-06-2009, 19:49

Sejmowa komisja skarbu przyjęła w środę przedstawioną przez wiceministra skarbu Zdzisława Gawlika informację na temat sprzedaży majątku stoczni Gdynia i Szczecin.

Gawlik poinformował, że Stichting Particulier Fonds Greenrights (inwestor, który kupił kluczowe części majątku obu zakładów) złożył 5 czerwca w resorcie spraw wewnętrznych i administracji komplet dokumentów, koniecznych do uzyskania zgody na zakup obu stoczni. Dodał, że 9 czerwca zarządca kompensacji (odpowiedzialny za sprzedaż majątku stoczni) otrzymał od arabskiego banku Qatar Islamic Bank gwarancję dla Stichting Particulier Fonds Greenrights na transakcję zakupu kluczowych części majatku obu stoczni.

"Bank ten - który prowadzi działalność zarówno w Azji, jak i w Europie - daje gwarancję na sfinalizowanie tej transakcji" - podkreślił Gawlik.

"Jeżeli chodzi o przygotowania inwestora do przejęcia składników majątku stoczni, to w czwartek zostanie zawarty akt założycielski spółki Polskie Stocznie SA, która będzie prowadziła działalność stoczniową na terenach zakładów w Szczecinie i Gdyni. Tego typu informacja o założeniu tej spółki została złożona we wniosku do ministra spraw wewnętrznych i administracji" - wyjaśnił.

Gawlik ocenił, że jeszcze w czerwcu po otrzymaniu niezbędnych zgód na zakup poszczególnych części majątku stoczni inwestor "ujawni wszelkie zamiary co do tego, kiedy i jakiego typu produkcja będzie na terenach stoczni prowadzona".

Przypomniał, że specustawa stoczniowa przewidywała dwa programy ochronne dla pracowników obu stoczni - program dobrowolnych odejść (PDO) oraz program zwolnień monitorowanych (PZM). Zwalnianym pracownikom stoczni, zgodnie ze specustawą stoczniową, wypłacone zostały odszkodowania, w zależności od stażu pracy od 20 do 60 tys. zł.

Gawlik poinformował, że z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłacono na realizację PDO 588 mln zł.

Wiceszef resortu skarbu poinformował, że stocznia w Gdyni zatrudnia obecnie 286 pracowników i jest w niej kontynuowana produkcja jednego statku oraz budowa konstrukcji stalowej. Statek ma być przekazany do 25 czerwca, a konstrukcja do 19 czerwca. Z kolei stocznia Szczecin zatrudnia jeszcze 186 pracowników.

18 maja komisarz ds. konkurencji UE Neelie Kroes na wspólnej konferencji z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem zapowiedziała pozytywne decyzje Komisji Europejskiej w sprawie sprzedaży aktywów stoczni Gdynia i Szczecini, a także programu restrukturyzacyjnego dla stoczni Gdańsk. Procedury administracyjne i formalne sprzedaży aktywów stoczni Gdynia i Szczecin mają zostać sfinalizowane do końca czerwca br. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane