Sejmowa Komisja za pozostawieniem ulgi od darowizn

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-09-2006, 17:12

Przedsiębiorcy będą korzystać z 10- procentowej ulgi podatkowej nie tylko od darowizn dla krajowych organizacji pożytku publicznego, ale także organizacji działających w UE - zakłada poprawka do projektu ustawy o podatku CIT, przyjęta w środę przez sejmową Komisję Finansów Publicznych.

Przedsiębiorcy będą korzystać z 10- procentowej ulgi podatkowej nie tylko od darowizn dla krajowych organizacji pożytku publicznego, ale także organizacji działających w UE - zakłada poprawka do projektu ustawy o podatku CIT, przyjęta w środę przez sejmową Komisję Finansów Publicznych.

Rząd chciał zniesienia ulgi od darowizn po uwagach Komisji Europejskiej. (Komisja krytycznie odniosła się do faktu, że ulga dotyczy jedynie firm wpłacających pieniądze na firmy działające w Polsce). Jednak po protestach organizacji pożytku publicznego oraz części posłów, resort finansów zapowiedział nowe rozwiązanie.

"Udało nam się wypracować kompromis, polegający na tym, że darowizny są zachowane, a Unia Europejska jest zadowolona" - powiedział podczas posiedzenia komisji wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Komisja przyjęła poprawkę jednogłośnie. "Jest to zupełnie przyzwoite rozwiązanie" - ocenił Zbigniew Chlebowski (PO). Wcześniej Chlebowski zapowiadał, że jeśli poprawka zostanie odrzucona, PO będzie głosować za odrzuceniem projektu ustawy o CIT.

Neneman wyjaśniał, że poprawka, zgłoszona przez posłów PiS, zachowuje dotychczasowe rozwiązania w kwestii finansowania krajowych organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo ulga od darowizn zostaje poszerzona o możliwość wspomagania ich unijnych odpowiedników.

Jak powiedział wiceminister dziennikarzom, nie zapobiega to jednak przypadkom, których rząd chciał uniknąć, jak np. współfinansowanie zagranicznych organizacji, których Polacy nie chcą współfinansować, jak np. Związek Wypędzonych.

Komisja przyjęła też poprawkę zgłoszoną przez PO i SLD, pozostawiającą dotychczasowe, korzystniejsze dla firm zasady amortyzacji podatkowej (odpis wynikający ze zmniejszenia wartości). Nadal ma być stosowana 30-procentowa amortyzacja środków trwałych, której zniesienia chciał rząd. Według Nenemana, poprawka ta ma ujemne skutki budżetowe - 670 mln zł.

Zgodnie z planami rządu, zostanie też wprowadzona nowa metoda - jednorazowej amortyzacji. Będą z tego korzystać firmy, których przychód ze sprzedaży nie przekracza 800 tys. euro oraz firmy rozpoczynające działalność.

Inna z przyjętych poprawek PiS zakłada korzystniejsze opodatkowanie dywidend w przypadku polskich firm, mających spółki zależne za granicą. Propozycja ta przywraca możliwość odliczania przez spółki, mające siedzibę na terenie Polski, podatku zapłaconego za granicą przez ich spółki zależne. Takiej możliwości nie było w rządowym projekcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sejmowa Komisja za pozostawieniem ulgi od darowizn