Sejmowa komisja za zwiększeniem budżetu MSZ na składki międzynarodowe

PAP
opublikowano: 06-11-2017, 21:09
aktualizacja: 06-11-2017, 21:40

Sejmowa komisja spraw zagranicznych jednogłośnie opowiedziała się w poniedziałek za przyjęciem projektu nowelizacji ustawy budżetowej na 2017 r. zwiększającej budżet MSZ o ponad 190 mln zł. Nowela ma umożliwić Polsce opłacenie składek w organizacjach międzynarodowych.

Według październikowych informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych w zaplanowanych w projekcie budżetu na 2018 r. wydatkach MSZ nie uwzględniono ok. 90 mln zł wynikających ze zobowiązań międzynarodowych Polski; chodzi przede wszystkim o składki do organizacji międzynarodowych, które muszą zostać uregulowane chociażby ze względów prestiżowych, w związku z niestałym członkostwem Polski w RB ONZ.

W poniedziałek posłowie zasiadający w komisji spraw zagranicznych zajęli się poprawkami, które wprowadzają dodatkowe środki na opłacenie zobowiązań Polski w organizacjach międzynarodowych do ustawy budżetowej na rok bieżący.

Jak mówił przed komisją wiceszef MSZ ds. prawnych i traktatowych Jacek Czaputowicz, projekt zakłada zwiększenie pierwotnie zaplanowanych wydatków MSZ na ten rok o 190 mln 341 tys. zł, które zostaną przeznaczone na "opłacenie składek na rzecz organizacji międzynarodowych". Największa suma - 81 mln zł - zostanie przeznaczona na budżet operacji pokojowych ONZ. Ponadto - wyliczał Czaputowicz - 54 mln zł przeznaczone zostaną na unijny instrument pomocy dla uchodźców w Turcji, 17 mln zł trafi do Europejskiego Funduszu Rozwoju; 38 mln zł wyniosą składki na rzecz Sojuszu Północnoatlantyckiego, a 16 mln zł - na rzecz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Jak dodał, Polska opłaci też m.in. składki do Organizacji na rzecz Zakazu Broni Chemicznej o wartości 9 mln zł oraz do Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego - w wysokości 8,7 mln zł.

"Te pieniądze, które zostały zwiększone w ustawie budżetowej przy tej nowelizacji (...) pozwolą nam opłacić wszystkie zaległości i być jakby na bieżąco" - zapewnił wiceminister. "Dlaczego one nie były przyznane wcześniej? MSZ występował do Ministerstwa Finansów wielokrotnie o to, żeby one się znalazły w ustawie budżetowej, natomiast decyzja MF była, można powiedzieć, niejednoznaczna" - dodał.

Wiceszef MSZ wyraził zadowolenie, że kwestia ta "zostanie rozwiązana". "Ze względów politycznych na pewno jest to bardzo dobra decyzja, biorąc pod uwagę też polskie aspiracje do odgrywania znaczącej roli w Radzie Bezpieczeństwa ONZ; te wszystkie organizacje dostaną sygnał, że jesteśmy z płatnościami na bieżąco" - podkreślił Czaputowicz.

Zdziwienie w związku z wyjaśnieniem MSZ wyraził podczas dyskusji na posiedzeniu komisji Michał Kamiński (UED). "Życie mnie nauczyło, że jak ktoś kogoś prosi o pieniądze (...), to albo ktoś daje te pieniądze, albo ich nie daje. A co może oznaczać +niejednoznaczna odpowiedź+ na prośbę o pieniądze?" - pytał.

Na słowa Kamińskiego odpowiedział przewodniczący komisji Grzegorz Schetyna: "To jest bardzo proste, panie pośle Kamiński, to znaczy, że mówi się, że dobrze, a nie przesyła się pieniędzy. To jest niejednoznaczna odpowiedź, tak mi mówi moje doświadczenie". "Lata wcześniej były kłopoty ze składkami, to był kłopot przechodzący - ja też mówię o tych naszych czasach, kiedy były kłopoty budżetowe. (...) Uważam, że to jest dobry sygnał: jeżeli są pieniądze, trzeba regulować składki i sprawy, bo to jest zawsze ważne" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane