Sejmowe komisje przyjęły nowelę ustawy o wpieraniu innowacyjności

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-03-2006, 15:29

Połączone sejmowe komisje: Gospodarki i Rozwoju Regionalnego przyjęły w czwartek rządowy projektnowelizacji ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej. W czwartek rano pozytywną opinię o projekcie wyraziła także Komisja Finansów.

Połączone sejmowe komisje: Gospodarki i Rozwoju Regionalnego przyjęły w czwartek rządowy projektnowelizacji ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej. W czwartek rano pozytywną opinię o projekcie wyraziła także Komisja Finansów.

    Projekt nowelizuje zapisy ustawy z 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz przepisy ustaw podatkowych wprowadzone tą ustawą, które weszły w życie 1 stycznia br.

    Nowelizacja wprowadza ulgę podatkową na nowe technologie dla wszystkich przedsiębiorców. Ma to na celu przeciwdziałanie zarzutom, iż taka ulga - zgodnie z obowiązującymi przepisami - ograniczona tylko do jednostek badawczych, stanowi niedozwoloną pomoc publiczną.

    Dlatego też nowela zakłada, że wszyscy przedsiębiorcy - mikro-, mali, średni i duzi - o ile zdecydują się na zakup nowej technologii, będą mogli skorzystać z możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania o 50 proc. ceny zakupu.

    Połączone komisje wprowadziły w czwartek do projektu poprawkę, która rozszerza katalog projektów inwestycyjnych objętych ulgą także o zakup innowacyjnych licencji, w tym na oprogramowanie komputerowe.

    Jak powiedział podczas lutowej sejmowej debaty nad projektem wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek, podstawowym celem noweli jest "zwiększenie popytu na badania i rozwój" i "stworzenie synergii między polską nauką a polskim przemysłem".

    Kaczmarek dodał, że obowiązująca obecnie regulacja "w znacznym stopniu ogranicza zakres stosowania ulgi" na zakup nowych technologii i komplikuje sposób jej udzielania, co z kolei powoduje, że mechanizm ten jest mało atrakcyjny dla przedsiębiorców. Proponowane zmiany są - jak podkreślił wiceminister - korzystne dla podatników.

    Zdaniem wiceministra, aby ulga podatkowa na nowe technologie nie stanowiła pomocy publicznej konieczne jest jej udostępnienie wszelkim przedsiębiorcom, a nie tylko jednostkom naukowym - jak zakłada obowiązująca ustawa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane