Sekretarz generalny NATO: tarcza nie wywoła nowego wyścigu zbrojeń

opublikowano: 20-03-2007, 11:26

Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer skrytykował jako fałszywą argumentację Rosji i niemieckiej lewicy, że  amerykańska tarcza antyrakietowa sprowokuje nowy wyścig zbrojeń - pisze we  wtorek "Daily Telegraph".

W wypowiedzi dla brytyjskiego dziennika Scheffer odrzucił twierdzenia, że plany umieszczenia elementów systemu obrony antyrakietowej w Polsce i Czechach są wymierzone w rosyjski potencjał militarny.

"Nikt nie przekona mnie, że ma to jakiś związek czy wpływ na rosyjską broń odstraszającą. Nie używajmy fałszywych argumentów, tylko prawdziwych" - zaznaczył.

Scheffer wyjaśnił, że NATO przeprowadziło już dwa spotkania z Rosją na ten temat i w najbliższych tygodniach planuje trzecie. Podkreślił, że należy dyskutować z Rosjanami i zachowywać jawność. Według niego Stany Zjednoczone jawność zachowują. "Rosjanie nie są dla nas zagrożeniem, są partnerami" - zaznaczył Scheffer.

Zgodził się z amerykańską oceną, że istnieje zagrożenie ze strony tzw. państw rozbójniczych. "Jeśli wszyscy uświadomimy sobie to zagrożenie, to chcę mieć system, w który NATO będzie w pełni zaangażowane" - zaznaczył sekretarz generalny Sojuszu.

Podkreślił, że NATO ma pełne kwalifikacje i zna temat. "Równocześnie USA, nasz sojusznik, rozpoczęły negocjacje z Polską i Czechami. Uważam, że NATO jako sojusz nie powinno ingerować. Nie widzę NATO w roli ostatecznego arbitra, który mówi sojusznikom: +Nie wolno ci tego robić+" - powiedział Scheffer.

Wskazał, że wojskowi planiści opracowują już plany użycia pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot oraz umieszczonych na okrętach systemów kierowania ogniem Aegis do ochrony członków NATO na południu Europy, takich jak Grecja, Turcja i Włochy, których nie obejmuje tarcza antyrakietowa.

"Mogę sobie wyobrazić sytuację, w której NATO-wski system byłby połączony z amerykańskim" - zaznaczył Scheffer. "To, co jest w tej chwili dyskutowane w NATO, na późniejszym etapie może być połączone z innymi systemami" - dodał sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Sekretarz generalny NATO: tarcza nie wywoła nowego wyścigu zbrojeń