Sekretarz handlu USA ukrył 2 mld USD aktywów

opublikowano: 17-10-2017, 06:34
aktualizacja: 17-10-2017, 06:36

Sekretarz handlu Wilbur Ross przeniósł 2 mld USD aktywów w funduszach powierniczych na członków swojej rodziny przed nominacją na stanowisko i w ten sposób uniknął konieczności ich ujawnienia, donosi amerykański Forbes.

Sprawa wyszła na jaw kiedy magazyn zapytał Rossa dlaczego deklarowany przez niego majątek jest wyraźnie niższy od tego, jako podawał Forbes’owi zanim został sekretarzem skarbu w administracji Donalda Trumpa. 

Wilbur Ross
Zobacz więcej

Wilbur Ross fot. Bloomberg

Ujawnione działania Rossa wywołały pytanie, czy doszło do naruszenia prawa i czy aktywa przepisane przez miliardera na członków rodziny nie powodują konfliktu interesów z jego obecną rolą.

Ross powiedział Forbes’owi, że „nie odnosi korzyści” z aktywów, które przekazał członkom rodziny.

- O to dokładnie chodzi. To poszło na dzieci i inne takie sprawy – stwierdził.

Podkreślił, że korzyści z przekazanych aktywów odnoszą jego dzieci i „strony trzecie”, co wynika z kilku zawartych przez niego w przeszłości małżeństw i wynikających z nich zobowiązań.

Dwóch prawników specjalizujących się w funduszach powierniczych, których zapytał Forbes, wątpi że Ross dokonał zwykłego transferu ponad 2 mld USD aktywów na członków rodziny, bo spowodowałoby to konieczność zapłacenia 800 mln USD podatku lub nawet wyższego.

Wątpliwości mają także etycy. Richard Painter, prawnik, który zajmował się nią w administracji George W. Busha zwraca uwagę, że sam fakt działań zmierzających do ukrycia majątku budzi wątpliwości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu