Sekretarz skarbu USA zadowolona z postępu w obniżaniu inflacji

opublikowano: 23-01-2023, 14:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Janet Yellen, sekretarz skarbu USA i była szefowa Fed wyraziła zadowolenie z postępu w obniżaniu inflacji w kraju, informuje Bloomberg.

- Widzimy znaczące zmniejszenie problemów z łańcuchami dostaw, rosną zapasy, koszty transportu morskiego spadają – powiedziała Yellen dziennikarzom podczas wizyty w Zambii. – W związku z tym to nie wpływa już znacząco na wysokość inflacji – dodała.

 Janet Yellen, fot. Bloomberg
Janet Yellen, fot. Bloomberg

Bloomberg przypomina, że w grudnia inflacja cen detalicznych spadła do 6,5 proc. w USA. W czerwcu sięgała 9 proc. Mocniej niż oczekiwano spadły ceny produkcji sprzedanej.

Yellen zauważyła, że ceny dóbr spadały pod koniec 2022 roku oraz że inflacja kosztów utrzymania mieszkania, wysoka w drugiej połowie ubiegłego roku, zmniejszy się do połowy 2023 roku.

- W ciągu następnych sześciu miesięcy to powinno przestać zwiększać inflację w USA – powiedziała Yellen. – Uważam, że w USA nadal będziemy widzieć mocny rynek pracy i postęp w obniżaniu inflacji. To są bardzo dobre oznaki – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane