Czytasz dzięki

Sekretarz stanu USA wezwie światowe giełdy do zwiększenia barier dla chińskich spółek

opublikowano: 04-06-2020, 20:00

Sekretarz stanu Mike Pompeo ma jeszcze w czwartek ostrzec amerykańskich inwestorów przed „oszukańczymi” praktykami księgowymi spółek z Chin, pisze Reuters.

Pompeo ma także zasugerować, że niedawne zaostrzenie warunków notowań przez Nasdaq, które odebrano jako utrudnienie dostępu  dla spółek z Chin, powinno być modelem dla innych giełd z całego świata.

Mike Pompeo
Zobacz więcej

Mike Pompeo fot. Bloomberg

Pompeo ma przedstawić swoje stanowisko podczas konferencji prasowej. Reuters dotarł do skrótu jego wystąpienia. Agencja zwraca uwagę, że stanowisko sekretarza stanu dobrze ilustruje dążenie administracji Donalda Trumpa do utrudnienia spółkom z Chin pozyskiwanie kapitału na zagranicznych giełdach.

Z drugiej strony, chińskie spółki nie są transparentne i korzystają z uprzywilejowania wprowadzonego wiele lat temu, kiedy gospodarka Chin nie była tak rozwinięta jak obecnie. Reuters przypomina, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) od dekad toczy bezowocny spór z chińskim rządem w sprawie audytów notowanych na amerykańskich giełdach chińskich spółek. W kwietniu szef SEC, Jay Clayton, ostrzegł inwestorów, aby nie kupowali papierów chińskich spółek z powodu problemy z dostępem do informacji o nich.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane