Sektor elektromaszynowy: Zyski pobiły rekordy, więc chyba inwestowanie czas zacząć

Kamil Zatoński
opublikowano: 14-03-2005, 00:00

Sektor elektromaszynowy to branża, o której analitycy bez zająknięcia mówią: stabilna.

Branża elektormaszynowa jako jedna z pierwszych zareagowała na ożywienie gospodarcze, co przełożyło się na znaczną poprawę wyników w poprzednich kwartałach. W tym roku na dużą dynamikę wyników nie ma co liczyć, choć trzeba przyznać, że będzie to w większości przypadków stabilizacja na wysokim poziomie.

Gorzej i lepiej

Pierwsze symptomy osłabienia koniunktury pojawiły się już w drugim półroczu 2004 r., które m.in. ze względu na umacniającego się złotego i rosnące ceny surowców było już mniej udane. Choć i tak niemal wszyscy przedstawiciele giełdowego sektora poprawili zysk netto. Niechlubnym wyjątkiem jest tu Rafako, które z powodu przesunięcia realizacji kilku kontraktów i ujemnym różnicom kursowym rozczarowało inwestorów, osiągają wynik netto o ponad połowę gorszy, niż rok wcześniej. Spółka wypełnia jednak portfel zamówień, a trzeba pamiętać, że megakontrakt (wart 178 mln EUR) na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Bełchatów będzie widoczny dopiero w wynikach 2006 r. Rafako, podobnie jak Remak, jest w grupie spółek, które mogą liczyć na roboty podwykonawcze w elektrowni w niemieckim Neurath, budowanej kosztem 1 mld EUR.

Najsolidniej w branży prezentuje się Apator, który zapowiedział 30 proc. wzrost przychodów. Zadaniem na ten rok jest uporządkowanie grupy, do której w ubiegłym roku dołączyły m.in. Metrix i Pafal.

Liderzy pociągną rynek

Amica, lider krajowego rynku AGD, zapowiada potrojenie wydatków inwestycyjnych (do 55 mln zł). Po nieudanym 2003 r. wroniecka firma poważnie zabrała się do robienia porządków i oszczędności, poprawiając wyniki, także dzięki wzrostowi udziału w rynku i zwiększeniu sprzedaży eksportowej. Hamulcem były za to rosnące ceny stali i plastiku, kluczowych surowców. Zelmer musi pomyśleć nad zabezpieczeniem ryzyka kursowego, bo jego ubiegłoroczny wynik brutto tylko z tytułu różnic kursowych był niższy o 9,63 mln zł. Z podobnych względów ostrożnie należy podchodzić do inwestycji w Relpol, który w dodatku ma problem z odbiorcami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sektor elektromaszynowy: Zyski pobiły rekordy, więc chyba inwestowanie czas zacząć