Sektor gazowy dostosowuje produkcję do wymagań rynku

Walery Jazew
opublikowano: 05-11-2007, 00:00

NNadchodząca zima jak zwykle pobudza część europejskich polityków do stawiania pytań dotyczących wiarygodności dostaw rosyjskiego gazu. Zapowiedź nieznacznego zmniejszenie produkcji przez Gazprom nie oznacza jednak zagrożenia ciągłości dostaw.

Decyzję o zmniejszeniu podjęto w maju 2007 r. i była ona reakcją na obniżoną konsumpcję gazu. Odpowiadała trendom na międzynarodowych rynkach, uwzględniającym m.in. czynnik meteorologiczny. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Agencji Energetycznej, spadek zużycia błękitnego paliwa w dwudziestu krajach europejskich wyniósł średnio 10 proc. Główni eksporterzy, czyli Norwegia i Rosja, obniżyli produkcję odpowiednio o 3,1 i 7,5 proc. A takie firmy jak Shell czy Exxon Mobil zmniejszyły w pierwszym kwartale 2007 r. dzienną produkcję i dostawy odpowiednio o 7 i 14 proc.

Rezerwy Rosji wystarczają jej do wywiązania się z zobowiązań kontraktowych i pozostania godnym zaufania dostawcą gazu do Europy. Nawet w czasie zimnej wojny czy rozpadu Związku Radzieckiego gaz płynął bez zakłóceń. Rezerwy samego Gazpromu szacowane są na 29 bilionów metrów sześciennych. W czasie mroźnej zimy 2005-06 koncern utrzymywał nieprzerwaną produkcję na poziomie 600 miliardów metrów sześciennych. Cieplejsza zima spowodowała spadek krajowego zapotrzebowania gazu o 8 miliardów metrów sześciennych. Mimo to faktyczna jego produkcja wzrosła w Rosji w pierwszych pięciu miesiącach roku o 0,2 proc., osiągając 285 miliardów metrów sześciennych. Gazprom wyprodukował 240,2 miliarda metrów sześciennych, co oznacza wzrost o 0,5 proc.

Te konkretne dane są dowodem, że europejscy konsumenci nie mają podstaw do obaw. Majowa decyzja o nieznacznym obniżeniu produkcji świadczy jedynie, że rosyjski przemysł gazowniczy zmierza w stronę ścisłego powiązania produkcji z zapotrzebowaniem rynku. Rosja gotowa jest sprostać wszystkim zobowiązaniom wobec rynku krajowego oraz odbierających jej gaz państw europejskich.

Walery Jazew

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Walery Jazew

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy