Sektor paliwowy podciąga wartości europejskich indeksów

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 01-06-2005, 15:59

Przebieg środowych notowań na największych europejskich giełdach zdeterminowały trzy czynniki: dane makro, zwyżka cen ropy i dalsze osłabienie euro.

Przebieg środowych notowań na największych europejskich giełdach zdeterminowały trzy czynniki: dane makro, zwyżka cen ropy i dalsze osłabienie euro.

Podane w pierwszej części sesji dane makro nie zaskoczyły rynku. PKB strefy euro wzrósł w I kwartale o pól procenta, tyle ile prognozowali ekonomiści. Także Komisja Europejska zgodnie z oczekiwaniami obniżyła swoje szacunki PKB na obecny kwartał do 0,1-0,5 proc.

Eksperci nie spudłowali również w przypadku prognozy stopy bezrobocia w Eurolandzie, która wyniosła w kwietniu 8,9 proc.

Wspomniane dane, poparte dalszym osłabieniem euro zachęciły inwestorów do zakupów. Dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim walory koncernów naftowych. Wzmocnienie ich wyceny to zasługa ponownego wzrostu cen ropy naftowej. Szczególnie dobrze prezentują się liderzy sektorowi z BP, Totalem i Royal Dutch/Shell na czele, którzy zyskują po około 1 proc.

Na słabym euro korzystają czołowi eksporterzy. Wycena akcji BMW zwyżkuje o blisko 1,5 proc. Z kolei cena akcji LVMH, producenta dóbr luksusowych, który 26 proc. swojej sprzedaży generuje na amerykańskim rynku dodaje 2 proc. do swojej wartości.

Cieszyć się mogą akcjonariusze Lanxess. Czwarty na niemieckim rynku producent chemikaliów zaskoczył rynek blisko trzykrotnym wzrostem zysku netto w pierwszych trzech miesiącach roku. Z miejsca zaowocowało to ponad 5-proc. wzrostem notowań, które dodatkowo wsparło podniesienie „wartości godziwej” akcji przez analityków Lehman Brothers.

Niemal 4 proc. drożeją walory Voestalpine, największego austriackiego producenta stali. W jego przypadku w ostatnim roku obrachunkowym wynik netto został podwojony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane