Sektor petrochemiczny nakręca koniunkturę na giełdach Europy

18-05-2001, 16:06

Piątkowe notowania na giełdach Eurolandu rozpoczęły się od spadków, wywołanymi pesymistycznymi raportami, opublikowanymi po czwartkowej sesji przez amerykańskie spółki. Po sesji Dell Computer opublikował wyniki, których wielkość była zgodna z oczekiwaniami rynku. Jednak spółka zapowiedziała spadek marży operacyjnej w przyszłym kwartale, ze względu na konkurencję cenową na rynku komputerowym, co wywołało spadek akcji Della o 3,6 proc. w obrocie posesyjnym. Spadek przychodów w najbliższym kwartale zapowiedział też producent palmtopów - Palm którego akcje spadły po sesji ponad 20 proc. Pesymistyczne nastroje zostały złagodzone przez renomowanego producenta komputerów i drukarek Hewlett-Packard oraz producenta sprzętu telekomunikacyjnego Cienę, które opublikowały wyniki kwartalne lepsze od oczekiwań analityków i mocno wzrosły na ostatniej sesji.

Słaba koniunktura ogarnęła również sektor telekomunikacyjny, po tym jak New York Times potwierdził, iż producent sprzętu telekomunikacyjnego Alcatel prowadzi zaawansowane rozmowy na temat kupna Lucent Technologies za ponad 40 miliardów dolarów w akcjach. Po tej informacji francuski Alcatel stracił ponad 5 proc.

Europejskie giełdy wyrwał z marazmu sektor petrochemiczny, który zaczął mocno wzrastać w związku z amerykańskim planem energetycznym, nakreślonym przez administrację Busha.

W wyniku realizacji tego planu praktycznie nikną szanse na obniżki cen gazu w najbliższym okresie, dodatkowo cena galonu benzyny może wzrosnąć w Nowym Jorku o 3 proc.

Te informacje wywołały natychmiastowy wzrost cen spółek petrochemicznych i energetycznych, które spowodowały, iż indeksy europejskie zaczęły notować minimalne wzrosty.

W Londynie ponad 2 proc. zyskały akcje Shell T&T, natomiast akcje BP zarobiły 1,5 proc. W Paryżu TotalFinaElf podskoczył ponad 3 proc., a we Frankfurcie spółka energetyczna E.ON zarobiła 2 proc.

Tempo wzrostów zostało jednak przyhamowane słabnącymi kontraktami na indeksy amerykańskie oraz ujemnym otwarciem na rynku Nasdaq.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sektor petrochemiczny nakręca koniunkturę na giełdach Europy