Sektor stalowy wsparł wzrost indeksów na azjatyckich giełdach

(Tadeusz Stasiuk)
26-12-2006, 08:56

Największe giełdy w Azji zakończyły wtorkowe notowania wzrostami. Motorem aprecjacji indeksów były w głównej mierze spółki stalowe.

Największe giełdy w Azji zakończyły wtorkowe notowania wzrostami. Motorem aprecjacji indeksów były w głównej mierze spółki stalowe.

Na tokijskim parkiecie, najważniejszy indeks rynku Nikkei 225 zyskał 0,45 proc. Z kolei szerszy wskaźnik rynku Topix wzrósł o 0,46 proc.

Dobre humory zapewniła inwestorom informacja podana przez dziennik Nihon Keizai, że japońscy budowniczowie okrętów zgodzili się płacić w przyszłym toku o 5 proc. więcej za dostarczane im metale. Dodając do tego coraz wyższe prognozy sprzedaży japońskich aut, przyszłość sektora stalowego wydaje się bardzo optymistyczna. Nic więc dziwnego, że wzięciem cieszyły się papiery przedstawicieli tej branży.

O ponad 5 proc. wzrosła wycena walorów Nippon Steel, największego w Kraju Kwitnącej Wiśni producenta stali. Kurs akcji wspiął się na najwyższy poziom od marca 1990 r. Wicelider tego segmentu rynku, JFE Holdings zyskał 3,5 proc. osiągając rekordową w historii wycenę.

Odbiły notowania czołowych japońskich detalistów. Było to zasługą nieco lepszych danych za listopad. Wydatki domowe obniżyły się bowiem w poprzednim miesiącu jedynie o 0,7 proc. wobec aż 2,4-proc. spadku w październiku. Ekonomiści oczekiwali spadku o 1,5 proc. Graczy ucieszyła też informacja, że stopa bezrobocia spadłą do najniższej wartości od ośmiu lat. W górę szły więc kursy akcji takich potentatów rynkowych wśród sieci handlowych jak Aeon czy Fast Retailing.

Po wypowiedzi szefa tajwańskiego oddziału Banku Centralnego Chin, że obecnie jest „najlepszy” czas na pełne uwolnienie juana wobec tajwańskiej waluty (tamtejszego dolara) rosły indeksy na parkiecie w Taipei. Na wyspie dużym powodzeniem cieszyły się też walory znanych producentów elektroniki.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Sektor stalowy wsparł wzrost indeksów na azjatyckich giełdach