Sektor TMT nie dopuścił do kontynuacji wzrostów

Przemysław Barankiewicz
opublikowano: 24-08-2001, 00:00

Sektor TMT nie dopuścił do kontynuacji wzrostów

Czwartek zakończył trzydniową serię wzrostów na GPW. Na początku notowań wydawało się jeszcze, że gracze z opóźnieniem zareagują na cięcie stóp procentowych. Potem jednak zabrakło chętnych do zakupów, a do spadku wskaźników przyczynił się sektor TMT.

Na naszym parkiecie widoczny jest zanik podaży. Nadal jednak nie odbudował się popyt, co sprawia, że obroty na rynku pozostają znikome. Taka sytuacja może trwać jeszcze bardzo długo. Zagraniczni gracze nie powrócą na rynek w momencie, gdy agencja Standard & Poor's obniżyła perspektywę polskiego ratingu z „pozytywnej” do „stabilnej”. Jedyny ratunek może nadejść ze strony funduszy emerytalnych, ale te muszą na razie zająć się rozwiewaniem pomysłów powstałych w głowach niektórych polityków.

Na słabym rynku wyróżniały się papiery PKN Orlen. Do wzrostu jego wyceny doprowadziły nieoficjalne informacje o premii, jaką za akcje PKN oferuje węgierski MOL i austriacki OMV. Do zwyżkujących walorów płockiego koncernu dołączyły akcje Orbisu i Elektrimu, którego kurs ciągle porusza się w rytm spekulacji na temat podpisania umowy z Vivendi. Co ciekawe, wycena holdingu nie poddała się presji praktycznie przegranego już przetargu o energetyczną grupę G-8. To stawia pod znakiem zapytania całą dotychczasową koncepcję budowania silnej pozycji Elektrimu w tym sektorze.

Rolę „czerwonej latarni” GPW pełniły w czwartek papiery Prokomu. Spółka ogłosiła plany emisji obligacji zamiennych o wartości 150-200 mln zł. Dla udziałowców spółki jest to lepsza informacja niż emisja akcji, ale z pewnością gorsza od sprzedaży zwykłych obligacji. Poprawie powinna jednak ulec struktura zadłużenia podmiotu. Ciosem dla kursu Prokomu okazały się raczej doniesienia „PB” o kłopotach związanych ze sprzedażą TP SA akcji Wirtualnej Polski. Możliwe, że wiedząc o tym, analitycy Nomury nie wystawiliby Prokomowi rekomendacji „kupuj” z ceną docelową 130 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sektor TMT nie dopuścił do kontynuacji wzrostów