Sektor usług na Wyspach mocno spowalnia

opublikowano: 05-09-2017, 11:45

Wzrost sektora usługowego na Wyspach Brytyjskich mocno spowolnił w minionym miesiącu, donosi serwis BBC.

W sierpniu 2017 r. dynamika wzrostu okazała się najniższa od niemal roku. Wskaźnik PMI opracowywany przez IHS Markit/CIPS obniżył się do 53,2 z 53,8 w lipcu.

Rosnące koszty paliw, związane z personelem i towarów importowanych zmusiły firmy usługowe do podniesienia cen, co z kolei przełożyło się na spadek zasintersowania świadczonymi usługami. Wolumen nowych zamówień w sektorze usług zwiększył się w najwolniejszym tempie od września 2016 r.

Chris Williamson, główny ekonomista w firmie IHS Markit, stwierdził, że jest to poważny sygnał ostrzegawczy.

Choć dane z ostatnich dwóch miesięcy wskazują, że gospodarka będzie rosła o kolejne 0,3 proc. w trzecim kwartale, tempo to jest stopniowo tracone – uważa Williamson.

Według niego, wsparcie ze strony słabszego funta może doprowadzić do zrównoważenia gospodarki w stronę dynamicznie rosnącej produkcji przemysłowej, jednak spowolnienie w usługach i budownictwie wysyła poważne sygnały alarmowe odnośnie kondycji całej gospodarki. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu