Sektory telekomunikacyjny i paliwowy ciągną w górę indeksy w Europie

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 06-03-2006, 13:59

Początek tygodnia na europejskich giełdach jest optymistyczny. Indeksy trzech największych parkietów zgodnie zwyżkują na fali spekulacji związanych z możliwymi zmianami właścicielskimi w sektorze telekomunikacyjnym. Zgodne z oczekiwaniami dane makro odnośnie styczniowej sprzedaży detalicznej w eurolandzie nie mają tym razem przełożenia na zachowanie inwestorów,.

Początek tygodnia na europejskich giełdach jest optymistyczny. Indeksy trzech największych parkietów zgodnie zwyżkują na fali spekulacji związanych z możliwymi zmianami właścicielskimi w sektorze telekomunikacyjnym. Zgodne z oczekiwaniami dane makro odnośnie styczniowej sprzedaży detalicznej w eurolandzie nie mają tym razem przełożenia na zachowanie inwestorów,.

Gracze z uwagą przyglądają się rozwojowi wypadków na rynku operatorów telekomunikacyjnych. Zainteresowanie tymi walorami podyktowane zostało zapowiedzią przejęcia BellSouth przez AT&T za oszałamiającą kwotę blisko 70 mld dolarów. Spekulanci już zacierają ręce, licząc na kolejny etap konsolidacji w tym sektorze. Rosną więc wyceny największych przedstawicieli branży z France Telecom i Vodafone Group na czele. Pomogło to odrobić część strat indeksowi sektorowemu, który w tym roku zachowuje się najgorzej spośród 18 branż tworzących wskaźnik Stoxx 600 Index.

W dobrych nastrojach upływa również dzień posiadaczom akcji spółek paliwowych. Wpływ na zwyżkę cen papierów czołowych potentatów miał raport banku Lehman Brothers w którym zasugerowano zwiększanie zaangażowania w walory spółek energetycznych. Analitycy tłumaczą to wsparciem jakie rosnącym cenom ropy daje chińska gospodarka systematycznie zwiększająca import tego surowca.

O pechu mogą z kolei mówić udziałowcy Bayera. Druga co do wielkości europejska firma chemiczna odnotowała w minionym kwartale poważny spadek zysku netto. Na nic zdała się deklaracje poprawy sytuacji w bieżącym roku. Kurs akcji zniżkuje momentami o niemal 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane