Semax ma większe szanse przetrwania

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 27-07-2009, 07:09

Zamiast likwidacyjnej będzie upadłość układowa. Skyline Investment, który zaangażował się kapitałowo w odzieżową spółkę, wierzy, że da się ją uratować.

Przed kilkoma tygodniami "PB" pisał, że doradczo-inwestycyjny Skyline Investment podjął się próby ratowania upadającej spółki odzieżowej Semax. Za symboliczną kwotę Grupa Skyline kupiła wszystkie jej akcje, a do zarządu wprowadziła Macieja Komorowskiego, prezesa Skyline Interim Management (SIM) — spółki córki świadczącej usługi zarządzania tymczasowego w firmach, które mają kłopoty. Choć niewielu wierzyło w powodzenie tej misji, Skyline ma na koncie pierwszy sukces. Sąd zmienił właśnie formę upadłości Semaksu z likwidacyjnej na dającą możliwość zawarcia układu. To nie zdarza się często.

Wierzycieli firmy jest ponad 500, a suma roszczeń sięga około 90 mln zł.

— Odbyliśmy już wiele spotkań — zresztą, bez nich nie doszłoby do zmiany formy upadłości. Teraz czekają nas kolejne. Mamy wstępne porozumienie z wierzycielami reprezentującymi ponad 50 proc. kwoty roszczeń. Są gotowi przyjąć proponowany przez nas układ — mówi Maciej Komorowski.

Do przyjęcia układu potrzeba poparcia większości uprawnionych do głosowania wierzycieli, którzy reprezentują co najmniej 2/3 kwoty wierzytelności. Skyline czekają więc jeszcze negocjacje.

Inwestor jest przekonany, że po restrukturyzacji Semax będzie w stanie realizować porozumienie układowe dzięki bieżącym przepływom pieniężnym. Skyline ma też zorganizować dofinansowanie dla odzieżowej spółki. Na jaką kwotę i na jakich zasadach — jeszcze nie ujawnia.

Skyline może nie poprzestać na ratowaniu Semaksu.

Kierowanie firmą w czasie kryzysu nie musi być trudne. Przeczytaj rady ekspertów. Zobacz, jak w trudnych chwilach radzą sobie inni. Szukaj rad, inspiracji i prostych rozwiązań w „Pulsie Biznesu" i na stronie kryzysk.pb.pl

Więcej w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Semax ma większe szanse przetrwania