Senacka KG: 40 mln zł na Świątynię Opatrzności Bożej

opublikowano: 05-01-2007, 16:30

40 mln zł na Świątynię Opatrzności Bożej i dodatkowe 200 mln zł dla wyższych uczelni - to jedne z najważniejszych poprawek do budżetu na 2007 r..

40 mln zł na Świątynię Opatrzności Bożej i dodatkowe 200 mln zł dla wyższych uczelni - to jedne z najważniejszych poprawek do budżetu na 2007 r., które w piątek pozytywnie zaopiniowała senacka Komisja Gospodarki Narodowej.

Komisja zaopiniowała 53 poprawki, które muszą być jeszcze rozpatrzone przez Senat i następnie przez Sejm. Senat ma zająć się budżetem na posiedzeniu zaplanowanym na 9-11 stycznia, zaś Sejm - 24 stycznia. 26 stycznia budżet ma trafić do podpisu prezydenta.

Senatorowie z komisji chcą przeznaczyć 40 mln zł na Świątynię Opatrzności Bożej, przesuwając te środki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). W budżecie powstałaby nowa rezerwa celowa, dotycząca dofinansowania zadań związanych z dziedzictwem kultury narodowej, w tym projektów muzealnych i bibliotecznych w ramach budowy świątyni. Dotacje do FUS zaplanowano w tym roku na 21,7 mld zł.

Rząd nie zgłasza zastrzeżeń do poprawki. Obecna na posiedzeniu komisji wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska zwróciła jednak uwagę, że aby te środki zostały uruchomione, wcześniej musi zostać przyjęta odpowiednia ustawa, której dotychczas nie ma. Przypomniała, że w budżecie na 2006 r. przyznano na Świątynię Opatrzności Bożej 20 mln zł. Jednak ponieważ nie było podstawy prawnej, nie przekazano w ub.r. "ani złotówki" z tych środków.

Autor poprawki - Marek Waszkowiak (PiS) - powiedział, że Ministerstwo Kultury przygotuje w ciągu 3-4 miesięcy projekt odpowiedniej ustawy, pozwalającej na dofinansowanie Świątyni jako części dziedzictwa narodowego. Wówczas środki mogłyby zostać uruchomione od czerwca 2007 r. Z kolei senator Andrzej Gołaś (PO) uważa, że budowa świątyni powinna być finansowana wyłącznie z datków wiernych, nie z budżetu państwa.

Fundacja Budowy Świątyni Opatrzności Bożej informowała w grudniu ub.r., że budowa ma pochłonąć w sumie 100-110 mln zł. Dotychczasowe prace są finansowane z ofiar; fundacja wydała na budowę 30 mln zł.

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej chce też przeznaczyć dodatkowe 200 mln zł dla wyższych uczelni, m.in. na pomoce naukowe oraz wyposażenie laboratoriów. Na szkolnictwo wyższe przeznaczono w tym roku 8,4 mld zł. Wcześniej Sejm zwiększył środki dla uczelni o 350 mln zł.

Przeciw poprawce protestuje Ministerstwo Finansów, ponieważ pieniądze na uczelnie mają być przesunięte ze środków na obsługę zadłużenia zagranicznego. W 2007 r. na obsługę zadłużenia zagranicznego zaplanowano 6,2 mld zł oraz 21,7 mld zł na obsługę długu krajowego. Na koniec października ub.r. dług publiczny - czyli zobowiązania z tytułu zaciągniętych pożyczek i wyemitowanych obligacji - przekroczył 477 mld zł.

Inna pozytywnie zaopiniowana poprawka zakłada, że wszyscy żołnierze zawodowi otrzymają 218 zł podwyżki wynagrodzeń. Pieniądze mają pochodzić z wewnętrznych przesunięć w budżecie resortu obrony. Podwyżka jest związana głównie z niskimi wynagrodzeniami szeregowych. Obecnie średnie wynagrodzenie w wojsku wynosi ok. 2,5 tys. zł brutto, a polskie siły zbrojne liczą 83 tys. żołnierzy zawodowych. Zawodowy szeregowy zarabia 1,6 tys., zaś oficerowie ok. 3-4 tys. zł.

Komisja chce też przyznać dodatkowe blisko 6 mln zł na dopłaty do leczenia kombatantów i inwalidów wojennych, co obejmie także sfinansowanie ich pobytu w sanatoriach oraz 1 mln zł na obchody związane z rocznicami walk o niepodległość. Środki na te cele mają być przesunięte z budżetu Krajowej Rady Sądownictwa i Najwyższej Izby Kontroli do Państwowego Funduszu Kombatantów, w ramach Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Budżet Funduszu wynosi w tym roku 8 mln zł.

Komisja poparła też wniosek zakładający zwiększenie o 200 mln zł dotacji dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), pod warunkiem uzyskania dodatkowych dochodów przez Agencję Rynku Rolnego. ARiMR ma przeznaczyć te środki m.in. na dopłaty do kredytów na zakup ziemi.

W budżecie państwa na 2007 r. zapisano 228 mld zł dochodów, przy wydatkach 258 mld zł i deficycie 30 mld zł.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane