Senacka komisja gospodarki zajmie się podatkami

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 02-11-2006, 18:16

Senacka komisja gospodarki zajmie się w piątek ustawami podatkowymi - PIT, CIT ordynacją podatkową oraz podatkiem od spadków i darowizn i opłatą skarbową. Senat ma rozpatrywać ustawy w dniach 8-10 listopada.

Senacka komisja gospodarki zajmie się w piątek ustawami podatkowymi - PIT, CIT ordynacją podatkową oraz podatkiem od spadków i darowizn i opłatą skarbową. Senat ma rozpatrywać ustawy w dniach 8-10 listopada.

Zgodnie z uchwalonymi w ubiegłym tygodniu przez Sejm zmianami podatkowymi, w 2007 i w 2008 r. nadal będziemy płacić podatki według obecnych stawek - 19, 30 i 40 proc. Podatki mają być jednak nieco niższe dzięki podwyższeniu progów podatkowych i kwoty wolnej. W 2009 r. stawki PIT spadną do 18 i 32 proc.

Sejm wprowadził też nową ulgę - od podatku będzie można odliczyć 120 zł na każde dziecko.

Od przyszłego roku nie będziemy płacić podatku za darowizny otrzymane od najbliższej rodziny. Jeśli jednak wartość darowizny przekroczy milion złotych, zapłacimy 3 proc. podatku.

Natomiast od 1 lipca za wydanie wiążącej interpretacji podatkowej będziemy płacić 75 zł. Obecnie jest to ok. 5 zł opłaty skarbowej. Zamiast urzędów skarbowych interpretacje będzie wydawać Ministerstwo Finansów.

Obecnie podatnicy mogą zwrócić się do urzędu skarbowego z pytaniem, jak mają stosować przepisy podatkowe w swoim indywidualnym przypadku. Mają w ten sposób pewność, że poprawnie zrozumieli przepisy i płacą podatki w odpowiedniej wysokości.

Aby zmiany podatkowe weszły w życie od 1 stycznia 2007 r., nowe przepisy muszą ukazać się w Dzienniku Ustaw najpóźniej do 30 listopada. Wynika to z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Senacka komisja gospodarki zajmie się podatkami