Senacka komisja rolnictwa nie wniosła poprawek do noweli ustawy o ANR

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 19-12-2006, 18:31

Nadzór nad Agencją Nieruchomości Rolnych (ANR) będzie miało Ministerstwo Rolnictwa.

Nadzór nad Agencją Nieruchomości Rolnych (ANR) będzie miało Ministerstwo Rolnictwa - wynika z noweli ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. We wtorek senacka komisja rolnictwa nie wniosła doń poprawek.

Sejm uchwalił ustawę 15 grudnia br.

Wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział we wtorek, że zmiana nadzoru jest pierwszym krokiem do przeprowadzenia reform w rolnictwie. Resort rolnictwa przygotowuje ustawę o ustroju rolnym, która m.in. przewiduje zmianę sposobu sprzedaży ziemi z zasobów ANR.

Ardanowski dodał, że resort skarbu nadal będzie miał wpływ na zatwierdzanie planów finansowych Agencji. Będzie także odpowiadał za realizację ustawy zabużańskiej, która przewiduje wypłaty rekompensat za mienie pozostawione za wschodnią granicą Polski.

Nowelizacja ustawy została uchwalona z inicjatywy Samoobrony, która ponownie wniosła projekt - taki sam, na początku roku przekazali do laski marszałkowskiej posłowie PiS. Projekt PiS został wycofany w marcu z prac sejmowych po I czytaniu, m.in. z powodu braku stanowiska rządu co do dalszych losów ANR (Agencja miała być zlikwidowana).

Według wnioskodawców, przekazanie nadzoru nad Agencją ministrowi rolnictwa jest uzasadnione rodzajem zadań realizowanych przez ANR takich, jak m.in. tworzenie i poprawa struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych czy tworzenie warunków sprzyjających racjonalnemu wykorzystaniu ziemi.

Zmiana nadzoru nad ANR podporządkowuje także resortowi rolnictwa spółki hodowlane, które mają szczególne znaczenie dla rozwoju rolnictwa, gdyż wprowadzają postęp biologiczny w hodowli roślinnej i zwierzęcej.

Ustawa ma wejść w życie 14 dni po jej opublikowaniu. Senat zajmie się ustawą jeszcze w tym tygodniu. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Senacka komisja rolnictwa nie wniosła poprawek do noweli ustawy o ANR