Senat: 40 mln zł na Świątynię Opatrzności Bożej

opublikowano: 11-01-2007, 14:04

Świątynia Opatrzności Bożej dostanie z budżetu 40 mln zł - zdecydował w czwartek Senat, przyjmując poprawkę do budżetu na 2007 r. Pieniądze te zostaną przesunięte z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).

Świątynia Opatrzności Bożej dostanie z budżetu 40 mln zł - zdecydował w czwartek Senat, przyjmując poprawkę do budżetu na 2007 r. Pieniądze te zostaną przesunięte z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).

Senat chce utworzenia w budżecie nowej rezerwy celowej, z której dofinansowane byłyby projekty muzealne i biblioteczne w ramach budowy świątyni.

Rząd nie ma zastrzeżeń do poprawki. Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska zwróciła jednak uwagę, że aby uruchomić te środki, wcześniej musi być przyjęta odpowiednia ustawa, której dotychczas nie ma. Przypomniała, że w budżecie na 2006 r. przyznano na Świątynię Opatrzności Bożej 20 mln zł. Nie było jednak podstawy prawnej pozwalającej na przekazanie tych pieniędzy i świątynia nie dostała "ani złotówki".

Jednak według wiceministra kultury Jarosława Sellina, specjalna ustawa nie jest potrzebna. Według niego, Fundacja Budowy Świątyni stara się o zmianę w statucie, która pozwoli fundacji na prowadzenie działalności związanej z ochroną dziedzictwa narodowego. Jego zdaniem, zmiana statutu wystarczy, by fundacja mogła wykorzystać środki z budżetu.

Budowa świątyni ma kosztować w sumie 100-110 mln zł, dotychczasowe prace są finansowane z datków. Decyzję o wzniesieniu w Warszawie "Świątyni Świętej Bożej Opatrzności" podjął Sejm Wielki w 1791 r., dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Druga próba podjęta w latach międzywojennych również nie została zrealizowana - przeszkodził temu wybuch II wojny światowej.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane