Senat m.in. o spółdzielniach mieszkaniowych i WOH-ach

opublikowano: 29-05-2007, 12:21

Senat, który rozpocznie w środę trzydniowe posiedzenie, zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i ustawą o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych (WOH).

Nowela ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zakłada m.in. tańsze przekształcenia mieszkań lokatorskich na pełną własność, wprowadzenie zakazu wyboru do rad nadzorczych pracowników spółdzielni oraz wgląd członków spółdzielni w jej statuty, regulaminy i w dokumentację dotyczącą nieruchomości. W zeszłym tygodniu senacka komisja gospodarki narodowej pozytywnie zarekomendowała ustawę.

W latach 70. i 80. spółdzielnie budowały mieszkania z kredytu, który członkowie spółdzielni spłacali w czynszu. Połowa tego kredytu została umorzona przez państwo względem spółdzielni, ale nie wobec jej lokatorów.

Lokatorzy, którzy będą chcieli przejąć mieszkanie na pełną własność - zgodnie z nowelizacją - będą musieli spłacić część umorzonego kredytu po cenie nominalnej, czyli takiej, po której spółdzielnia spłacała kredyt. Taka spłata wyniesie od kilkunastu do kilkuset złotych. Z takich rozwiązań skorzysta prawie milion rodzin w Polsce.

Senat rozpatrzy ponadto ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych. Senacka komisja gospodarki narodowej rekomenduje senatorom odrzucenie ustawy.

Ustawa ta zakłada, że utworzenie sklepu o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m kw. będzie wymagać zezwolenia gminy i sejmiku wojewódzkiego. Zezwolenie gminy będzie niezbędne przy budowie obiektów o powierzchni powyżej 400 m kw., ale nie większej niż 2 tys. Zezwolenia nie będzie wymagała budowa obiektu handlowego o powierzchni handlowej do 400 m kw.

Zainicjowana przez Samoobronę ustawa jest ostro krytykowana przez kluby PO i SLD. Opozycja uważa, że ustawa jest niezgodna z konstytucją oraz unijną dyrektywą usługową. Z kolei według organizacji handlowych, ustawa ta wpłynie na wzrost bezrobocia, ograniczy inwestycje oraz wyeliminuje drobnych kupców.

W sprawie ustawy o WOH list otwarty do senatorów wystosowała Polska Rada Centrów Handlowych. Jej zdaniem, "ustawa może mieć dramatyczny wpływ na rozwój i jakość sieci handlowej w Polsce". Podobnego zdania są eksperci z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

Ponadto senatorowie mają wysłuchać sprawozdania z działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego od lipca do grudnia 2006 roku.

CBA to powołana przez Sejm w maju ubiegłego roku służba specjalna. Kontroluje m.in. przestrzeganie przepisów antykorupcyjnych. Najgłośniejszą - jak dotąd - akcją Biura było zatrzymanie w lutym, pod zarzutami korupcji i zabójstwa kardiochirurga ze szpitala MSWiA w Warszawie dr. Mirosława G.

Senatorowie będą też pracować nad nowelizacją ustawy o Państwowym Zasobie Kadrowym, zgodnie z którą do PZK automatycznie włączone zostaną osoby ze stopniem doktora. Nowelizacja wydłuża ponadto z 5 do 10 lat przynależność do PZK. Skrócony zostanie zaś - z 5 do 3 lat - wymagany staż pracy od osób, które przystępują do egzaminu do PZK. Zasób skupia osoby mogące zajmować wyższe stanowiska w administracji państwowej.

Senat rozpatrzy także nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Ustawa przewiduje, że strażnicy miejscy i gminni znów będą mogli wystawiać mandaty za przekroczenie prędkości, wtedy gdy zarejestruje to fotoradar.

Senatorowie zajmą się również ustawą o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Centrum ma być instytucją zarządzającą projektami badawczymi w strategicznych dla Polski dziedzinach.

Senat zajmie się ponadto ustawą o licencji syndyka. Nowela stanowi, że potwierdzeniem posiadania kwalifikacji syndyka będzie licencja. Będzie ją mogła otrzymać osoba, która m.in. ma tytuł magistra, przez okres co najmniej trzy lata zarządzała przedsiębiorstwem i nie była karana. Osoba spełniająca te wymagania będzie przystępować do egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną, powoływaną przez Ministra Sprawiedliwości.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Senat m.in. o spółdzielniach mieszkaniowych i WOH-ach