Senat nie pomógł sektorowi usług

opublikowano: 12-11-2017, 22:00

Nie udało się powstrzymać zmiany w przepisach o CIT — zaszkodzi centrom usług biznesowych zatrudniających ponad 150 tys. osób.

Rząd uszczelnia budżet, ale tym razem się zagalopował — uważa ABSL, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych. Branżowa organizacja zrzeszająca ponad 200 przedsiębiorców zatrudniających ponad 150 tys. osób wysłała do Senatu stanowisko dotyczące zmian w CIT. ABSL martwią zmiany ograniczające wysokość kosztów uzyskania przychodów na usługi niematerialne. Oznaczają, że polskie firmy korzystające z centrów usług wspólnych będą ponosiły wyższe koszty w związku z outsourcingiem. Dodatkowo nie będzie jasne, które koszty usług podlegają limitowi, a które nie, a taka niepewność może wpływać ujemnie na ocenę Polski jako miejsca potencjalnychinwestycji — uważają eksperci ABSL.

Senat
Zobacz więcej

Senat Fot. Krystian Maj/FORUM

Zmiana będzie szczególnie dotkliwa dla grup kapitałowych, które mają w Polsce i działalność operacyjną, i centrum usług wspólnych. Nad Wisłą funkcjonuje 300 takich centrów, a pracuje w nich 100 tys. osób. Z jednej strony — usługobiorca, który jest polskim podatnikiem, nie będzie mógł uznać kosztów tej usługi za koszty podatkowe, a z drugiej — usługodawca, również polski podatnik, będzie miał przychód podatkowy. „Z tej perspektywy proponowana regulacja nie służy wyeliminowaniu praktyk agresywnej optymalizacji podatkowej, ale praktycznemu zwiększeniu obciążeń podatkowych bez podwyższania stawki podatku dochodowego” — czytamy w stanowisku ABSL. Związek liczył na przychylność senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, która pracowała nad ustawą 8 listopada. Niestety postulaty ABSL nie zostały wzięte pod uwagę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu