Senat o uldze podatkowej dla producentów biopaliw

PAP
opublikowano: 12-07-2007, 08:30

Senat przyjął w środę poprawki doprecyzowujące nowelizację ustawy o podatku CIT. Ustawa wprowadza ulgę podatkową dla producentów biokomponentów, która zrekompensuje im część kosztów produkcji.

Przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej Marek Waszkowiak (PiS) przypomniał w trakcie debaty, że ponieważ ulga stanowi pomoc publiczną, do jej wprowadzenia konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej. Zwrócił ponadto uwagę, że ustawa została zgłoszona jako projekt poselski - autorstwa posłów PiS i Samoobrony, więc rząd nie może wystąpić do Komisji o notyfikację.

Waszkowiak zwrócił się do marszałka Senatu, by razem z marszałkiem Sejmu ustalić sposób działania przy zgłaszanych przez posłów projektach, tak by wniosek o notyfikację był składany równolegle do prac parlamentarnych.

Zgodnie z ustawą, producenci będą mogli odliczyć kwotę stanowiącą 19 proc. nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw tradycyjnych, o takiej samej wartości opałowej.

Ulga ma odnosić się do dochodów osiągniętych od początku 2007 r. i obowiązywać do 2014 r. Według przedstawionych w projekcie szacunków, w 2007 r. wpływy budżetowe z tego tytułu zmniejszą się łącznie o 120 mln zł. W tym wpływy budżetu państwa będą mniejsze o 91 mln zł, zaś wpływy budżetów samorządów (ze względu na ich udział w dochodach z CIT) o 29 mln zł.

W 2008 r. wpływy budżetowe mogą być niższe o 240 mln zł, ponieważ producenci będą mogli korzystać z ulgi również w zaliczkach na podatek (miesięcznych i kwartalnych, w zależności od sposobu rozliczenia).

Wiceminister finansów Jacek Dominik mówił niedawno w Sejmie, iż Ministerstwo Finansów liczy, iż ustawa uzyska w ciągu trzech miesięcy notyfikację Komisji Europejskiej. Dodał, że w trakcie prac sejmowych marszałek Sejmu powinien wystąpić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o wszczęcie procedury notyfikacyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Senat o uldze podatkowej dla producentów biopaliw