Senat: Projekt wprowadzenia dodatku z tytułu ciąży i połogu

01-06-2007, 20:48

Senat wniesie do Sejmu projekt, przewidujący wprowadzenie 160 zł dodatku z tytułu ciąży i połogu, wypłacanego przez dziewięć miesięcy. Miałoby to być świadczenie alternatywne dla jednego z dodatków z  tytułu urodzenia dziecka - zdecydowali w piątek senatorowie.

Senacki projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych poparło 84 senatorów, nikt nie był przeciwny, jeden wstrzymał się od głosu.

Świadczenie w wysokości 160 zł miesięcznie przysługiwałoby od momentu potwierdzenia ciąży zaświadczeniem lekarskim. Mogłyby się o niego ubiegać kobiety w ciąży, w których rodzinach dochód na osobę nie przekracza 504 zł, a w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym - 583 zł. Są to kryteria uprawniające do korzystania ze świadczeń rodzinnych.

Dodatek z tytułu ciąży i połogu miałby być alternatywą do jednego z dwóch obecnie wypłacanych dodatków porodowych - tego, uzależnionego od kryterium dochodowego.

"Projekt daje możliwość wyboru kobietom, bo niektóre wolałyby mieć pieniądze wcześniej" - powiedział senator Antoni Szymański (PiS). Dotyczyłoby to około 348 tys. kobiet.

Dwa dodatki porodowe po 1 tys. zł wprowadzono w końcu roku 2005; projekt wprowadzenia dodatku dla kobiet, w których rodzinach dochód nie przekracza 504 zł na osobę (lub 583 zł) wniósł wówczas rząd. LPR zaproponowało przyznanie dodatku dla wszystkich matek niezależnie od dochodu.

Przyjęty w piątek projekt Senatu przewiduje także podwyższenie dodatku z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej z 80 do 100 zł. Według szacunków ma to dotyczyć około 800 tys. dzieci.

Ponadto Senat proponuje przesunięcie terminu rozpoczęcia i zakończenia okresu zasiłkowego, przewidzianego w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Miałby się on rozpoczynać 1 października i trwać do 30 września następnego roku kalendarzowego, a nie jak dotychczas od 1 września do 31 sierpnia. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Senat: Projekt wprowadzenia dodatku z tytułu ciąży i połogu