Senat przyjął nowelizację prawa o szkolnictwie wyższym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-02-2006, 11:58

Senat przyjął w czwartek bez poprawek rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym.

Senat przyjął w czwartek bez poprawek rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym.

Nowelizacja ma naprawić błędy, które powstały przy tworzeniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, obowiązującej od 1 września 2005 r. Niespójności w ustawie polegały na błędnym określeniu terminów obowiązywania niektórych jej przepisów od dnia 1 stycznia 2007 r. Spowodowało to półtoraroczną lukę w regulacjach między 1 września 2005 a 1 stycznia 2007.

Dotyczy to m.in. wynagrodzeń członków prezydium Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i Państwowej Komisji Akredytacyjnej, którzy na skutek błędnych zapisów od września 2005 do stycznia 2007 nie mogą pobierać za swoją pracę pensji.

Zmiany dotyczą też m.in. dotacji z budżetu państwa dla wojskowych wyższych uczelni na kształcenie osób cywilnych w okresie od września 2005 do stycznia 2007 oraz współfinansowania uczelni w tym czasie przez samorządy terytorialne.

Według obecnie obowiązującej ustawy, studenci otrzymujący stypendia od września muszą teoretycznie zapłacić od tych dochodów podatek, ponieważ zapis ustawy zwalniający ich z tego obowiązku zacznie obowiązywać dopiero od stycznia 2007 r. Nowelizacja sprawi, że ustawa zadziała wstecz i zwolni studentów z podatku od stypendiów, które już otrzymali i otrzymają do końca 2006 r. Zanim nowe Prawo o szkolnictwie wyższym weszło w życie, studenci byli zwolnieni z podatku od stypendiów.

Przyjęta w czwartek przez Senat nowelizacja wprowadza także jedną zmianę w treści ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W punkcie, w którym mówi ona o zwolnieniu z podatku dochodów z tytułu stypendiów doprecyzowano, że z podatku będą zwolnione te osoby, które otrzymują stypendia na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Nieścisłości w treści ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 27 lipca 2005 r. (obowiązującej od 1 września 2005) zauważyły władze wyższych uczelni. Pracownicy Ministerstwa Edukacji i Nauki zlokalizowali błędy i opracowano rządową poprawkę. Zmiany wniosła też sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Ponieważ Senat przyjął projekt nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym bez poprawek, zostanie on skierowany do podpisania przez prezydenta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Senat przyjął nowelizację prawa o szkolnictwie wyższym