Senat przyjął poprawki do ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-07-2005, 17:09

Senat przyjął w piątek poprawki do ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej. Zgodnie z nimi, częściowo umarzalny kredyt technologiczny nie będzie udzielany przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Senat przyjął w piątek poprawki do ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej. Zgodnie z nimi, częściowo umarzalny kredyt technologiczny nie będzie udzielany przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Kredyt technologiczny na być udzielany przez Bank Gospodarstwa Krajowego na inwestycje polegające na wdrażaniu nowych technologii - własnych lub kupionych.

Senackie poprawki definiują, kto jest "w trudnej sytuacji ekonomicznej" - decydują o tym straty ponoszone przez przedsiębiorstwo.

Kredyt technologiczny nie będzie też udzielany przedsiębiorstwom w trakcie restrukturyzacji realizowanej z udziałem pomocy publicznej. Rygory te nie obowiązują małych przedsiębiorstw.

Jak poinformował w Sejmie w trakcie drugiego czytania poseł Kazimierz Sas (SLD), celem ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej jest poprawa konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez wzrost nakładów sektora prywatnego oraz poprawę efektywności gospodarowania środkami publicznymi na badania i rozwój.

Ustawa przewiduje m.in. stworzenie nowego instrumentu finansowego w postaci kredytu technologicznego, zmiany w prawie podatkowym, rozszerzenie zadań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Warunkiem uzyskania kredytu technologicznego jest udział własny przedsiębiorcy w finansowaniu inwestycji, nie mniejszy niż 25 proc. Wysokość kredytu nie może przekroczyć w przeliczeniu na złote 2 mln euro. Kredyt będzie mógł być umorzony do 50 proc. wykorzystanego przez przedsiębiorcę kapitału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Senat przyjął poprawki do ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej