Senat przyjął trzy ustawy regulujące rynek kapitałowy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-07-2005, 13:42

Senat przyjął w czwartek trzy ustawy regulujące rynek kapitałowy. Senatorowie odrzucili poprawki, które dawałyby samorządom możliwość emisji papierów wartościowych o charakterze nieudziałowym (papiery dłużne, np. obligacje).

Senat przyjął w czwartek trzy ustawy regulujące rynek kapitałowy. Senatorowie odrzucili poprawki, które dawałyby samorządom możliwość emisji papierów wartościowych o charakterze nieudziałowym (papiery dłużne, np. obligacje). W środę takie poprawki zgłosił sen. Adam Biela (LPR), argumentując, że ich przyjęcie zwiększy dostęp jednostek samorządu terytorialnego do instrumentów rynku kapitałowego oraz obniży koszty tego dostępu.

Biela wyjaśnił, że obecnie jednostki samorządowe emitują papiery wartościowe o charakterze nieudziałowym za pośrednictwem podmiotów, które mają do tego uprawnienia, ponosząc przy tym dodatkowe koszty.

Senatorowie odrzucili także w czwartek inne poprawki zgłoszone przez Bielę; m.in. włączenie w skład Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) przedstawicieli Sejmu i Senatu oraz poprawkę, która daje premierowi możliwość odwołania przewodniczącego KPWiG po uzyskaniu opinii właściwej komisji sejmowej.

Natomiast Senat przyjął poprawkę, która obejmuje przepisami ustawy o obrocie instrumentami finansowymi także giełdy towarowe.

Trzy ustawy regulujące rynek kapitałowy (ustawa o obrocie instrumentami finansowymi; o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych; o nadzorze nad rynkiem kapitałowym) mają zastąpić prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, dostosować polskie przepisy do prawa UE i zliberalizować rynek. Zmiany uwzględniają unijne regulacje, które weszły w życie 1 lipca 2005 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Senat przyjął trzy ustawy regulujące rynek kapitałowy