Senat przyjął ustawę o listach zastawnych i prawo lotnicze

21-06-2002, 15:03

Senat jednogłośnie, głosami 73 senatorów, przegłosował w piątek nowelizowaną ustawę o listach zastawnych i bankach hipotecznych.

Ustawa liberalizuje obecne przepisy i dostosowuje je do wymogów Unii Europejskiej. Dopuszcza m.in. udzielenie kredytu do wysokości 100 proc. wartości bankowo-hipotecznej, zamiast obecnych 80 proc.

Ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych ma usprawnić funkcjonowanie bankowości hipotecznej i wzmocnić rolę banków hipotecznych w finansowaniu zadań wynikających z programu gospodarczego rządu.

Według rządu, zmiany w ustawie mają przyczynić się do intensywniejszego wzrostu budownictwa, rozwoju rynku kapitałowego i inwestowania na poziomie jednostek samorządu terytorialnego.

Senatorowie przyjęli też kilkadziesiąt poprawek do ustawy Prawo lotnicze. Najważniejsze poprawki pozwalają na uzyskanie koncesji lotniczych przez osoby z innych krajów. Za przyjęciem ustawy głosowało 65 senatorów. Nikt nie głosował przeciw i nikt się nie wstrzymał od głosu.

Senat zaakceptował część poprawek, dzięki którym ustawa Prawo lotnicze będzie zgodna z prawem Unii Europejskiej. Skreślono m.in. przepis wprowadzający konieczność posiadania obywatelstwa polskiego przez osoby starające się o koncesję lotniczą.

Obowiązująca obecnie ustawa o prawie lotniczym pochodzi z 1962 roku.

DA, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Senat przyjął ustawę o listach zastawnych i prawo lotnicze