Senat wybrał na członków RPP Nogę, Owsiaka i Wasilewską-Trenkner

14-01-2004, 16:18

ISB: Członkami nowej Rady Polityki Pieniężnej (RPP) z ramienia Senatu wybrani zostali w środę senator SLD Marian Noga, Stanisław Owsiak, profesor z Akademii Ekonomicznej w Krakowie i wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner.

Za kandydaturą Nogi opowiedziało się 64 senatorów, na Owsiaka głosowało 61, a na Wasilewską-Trenkner 63 senatorów. Głosowało 89 senatorów.

Pozostali kandydaci uzyskali: Stefan Krajewski (profesor ekonomii w Uniwersytecie Łódzkim) – 4 głosy, Waldemar Kuczyński (główny doradca ekonomiczny b. premiera Jerzego Buzka) - 10, doradcy ekonomiczni prezydenta Edmund Pietrzak i Andrzej Wojtyna – odpowiednio: 8 i 11, a także Elżbieta Chojna-Duch (profesor ekonomii w Uniwersytecie Warszawskim, doradca byłego ministra finansów Grzegorza Kołodki) - 20.

Po ogłoszeniu wyników odbyła się ceremonia zaprzysiężenia nowych członków RPP, których sześcioletnia kadencja rozpocznie się 23 stycznia. Oznacza to, że wezmą oni udział dopiero w lutowym posiedzeniu RPP.

Przed głosowaniem senatorowie zadawali pytania wszystkim ośmiu kandydatom do RPP. Poniżej - omówienie wypowiedzi zwycięskich kandydatów.

MARIAN NOGA

Senator Noga opowiedział się m.in. Za przywróceniem interwencji banku centralnego w przypadku znaczącego wzrostu wartości polskiej waluty.

“Aprecjacja kursu jest niekorzystna dla eksportu. W takim przypadku trzeba zawsze interweniować” - powiedział Noga.

Jego wypowiedzi wskazują, że nie będzie wracał do pomysłu byłego ministra finansów Grzegorza Kołodki, by wykorzystać do celów budżetowych część rezerwy rewaluacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP). Jego zdaniem bowiem rezerwa ta mogłaby użyta tylko na obsługę zadłużenia zagranicznego. Podobnie uważa szef Narodowy Bank Polski (NBP) Leszek Balcerowicz.

Noga prezentuje jednak bardziej ugodowe wobec strony unijnej stanowisko w kwestii pasma wahań polskiej waluty w europejskim systemie kursowym ERM 2, poprzedzającym wejście do strefy euro.

“Uważam zawężenie pasma w ERM 2 do +/- 10% za dobry pomysł” - powiedział Noga, gdy tymczasem bank centralny chce pozostać przy standardowym paśmie +/- 15%.

Noga powiedział także, że według niego możliwe jest przyjęcie euro w 2008 roku. Balcerowicz opowiada się za jak najszybszym przyjęciem wspólnej waluty, czyli już w 2007 roku, choć rząd uważa, że bardziej prawdopodobnym terminem jest 2008-2009 rok.

STANISŁAW OWSIAK

Prof. Owsiak opowiedział się przeciwko radykalnym zmianom w polityce monetarnej.

“Byłoby nieodpowiedzialne dokonywanie jakichś gwałtownych zmian. To szkodziłoby gospodarce” - powiedział Owsiak w odpowiedzi na pytania w Senacie.

Jego opinia na temat wykorzystania rezerw także zbieżna ze stanowiskiem Narodowy Bank Polski (Narodowy Bank Polski (NBP)), jak również Nogi.

“Gdyby była możliwość rozwiązania części rezerw, to mogłyby zostać przeznaczone na płatności zewnętrzne” - powiedział Owsiak.

Trzeba się zastanowić nad wspólnym celem inflacyjnym rządu i banku centralnego oraz polepszeniem współpracy między nimi, podkreślił także nowy członek RPP.

WASILEWSKA-TRENKNER

“Rada nie powinna być jednomyślna, gdy dyskutuje, ale powinna być monolitem w momencie ogłaszania decyzji” - uważa wiceminister finansów.

Zdaniem Wasilewskiej-Trenkner do wejścia do strefy euro trzeba się przygotować tak, aby ograniczyć możliwość występowania szoków.

“Trzeba dążyć do tego, żeby realne stopy procentowe utrzymywały się długo na stabilnym poziomie” - powiedziała także nowy członek RPP.

Również ona opuszcza możliwość wykorzystania części rezerw walutowych, ale podkreśliła, że gros z nich potrzebne jest do obsługi transakcji i jako rezerwa na zdarzenia nieprzewidziane.

“Deficyt handlowy będzie się utrzymywał jeszcze prawdopodobnie długo, dlatego rezerwy trzeba wykorzystywać łagodnie” - powiedziała Wasilewska-Trenkner.

Dotychczas do nowej Rady zostali wybrani trzej członkowie z nominacji Sejmu: Jan Czekaj, Stanisław Nieckarz i Mirosław Pietrewicz. Swoich trzech członków Prezydent przedstawi na początku lutego, a ich kadencja rozpocznie się 17 lutego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Senat wybrał na członków RPP Nogę, Owsiaka i Wasilewską-Trenkner