Czytasz dzięki

Dłużnicy nie pognębią wierzycieli

opublikowano: 19-06-2020, 14:30
aktualizacja: 21-06-2020, 14:21

Z tarczy antykryzysowej 4.0 Senat wyrzucił przepisy uprzywilejowujące dłużników a Sejm dobre zmiany utrzymał.

Apel Rady Przedsiębiorczości przyniósł efekt.  

Senat RP
Zobacz więcej

Senat RP Fot. Senat RP, via Flickr, licencja: Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

Chodzi o zaproponowane przez rząd uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne firm zagrożonych niewypłacalnością, które znalazło się w czwartej odsłonie tzw. tarczy antykryzysowej. Rada Przedsiębiorczości, skupiająca największe organizacje biznesowe, alarmowała kilka dni temu, że regulacje te są bardzo niekorzystne dla wierzycieli. Wskazywała, że przepisy zaproponowane przez rząd narzucają skrajnie uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne bez nadzoru i kontroli sądu oraz wierzycieli, co grozić będzie nadużyciami. Rada ostrzegała, że dłużnicy mogliby m.in. ustanawiać swojego nadzorcę, który miałby ogromne uznaniowe możliwości doprowadzania do układu korzystnego dla zleceniodawcy. Uchwalona przez Sejm tarcza 4.0 pozwalała zagrożonym bankructwem dłużnikom rozporządzać majątkiem bez nadzoru i swobodnie dalej się zadłużać. Senat nie pozostał obojętny na ostrzeżenia.

— Przyjęliśmy kompromisowe poprawki w celu umożliwienia sprawnego przeprowadzania restrukturyzacji dłużników, ale przy poszanowaniu praw i słusznych interesów wierzycieli — mówi Kazimierz Kleina, senator PO.

Do ustawy trafiły regulacje zapewniające sądowy nadzór nad dłużnikiem w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego oraz zawieranym układem. Przed otwarciem postępowania układowego dłużnik będzie przygotowywał spis wierzytelności (także spornych) oraz przedstawi nadzorcy sądowemu propozycje restrukturyzacyjne i układowe. Ponadto w okresie 12 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia o odmowie zatwierdzenia układu lub umorzenia postępowania nie będzie mógł złożyć wniosku o otwarcie zwykłego ani przyspieszonego postępowania układowego.

— Przyjęte poprawki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom organizacji przedsiębiorców, ponieważ wzmacniają pozycję wierzycieli w porównaniu z pierwotnymi zapisami — mówi Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP. 

Poprawkami senackimi szybko zajął się Sejm i… je utrzymał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane