Senat za całkowitym zwolnieniem z podatku darowizn rodzinnych

(Tadeusz Stasiuk)
09-11-2006, 21:26

Darowizny otrzymane od najbliższej rodziny zostaną całkowicie zwolnione z podatku - zdecydował w czwartek Senat.

Darowizny otrzymane od najbliższej rodziny zostaną całkowicie zwolnione z podatku - zdecydował w czwartek Senat, wykreślając przepis o 3-proc. podatku za darowizny powyżej miliona złotych.

Senat głosował w czwartek wieczorem nad poprawkami do ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Ustawa zwalnia z podatku darowizny otrzymane od najbliższej rodziny, czyli rodziców, dziadków, ojczyma i macochy oraz rodzeństwa. Zwolnienie z podatku nie obejmuje jednak darowizn otrzymanych od teściów. Oznacza to, że jeśli rodzice przekażą darowiznę swojemu synowi i synowej, syn będzie zwolniony z podatku, natomiast synowa zapłaci podatek od spadków i darowizn.

Ustawa przewidywała też, że jeśli darowizna otrzymana od najbliższej rodziny przekroczy milion zł, będzie trzeba zapłacić od niej 3 proc. podatku. Senatorowie poparli jednak wniosek Jerzego Szmita (PiS) o wykreślenie tego zapisu.

Zgodnie z ustawą, o przyjęciu zwolnionej z podatku darowizny podatnik będzie musiał poinformować urząd skarbowy, co ma uszczelnić system podatkowy. Nie będzie miał takiego obowiązku wówczas, gdy darowizna nie przekroczy łącznej kwoty 9 tys. 637 zł w ciągu 5 lat oraz gdy będzie dokonana w formie aktu notarialnego.

Ustawa zakłada także, że jeśli ktoś będzie powoływał się przed kontrolą skarbową na niezgłoszoną wcześniej darowiznę od najbliższej rodziny lub pożyczkę, a nie będzie mógł jej udokumentować, zapłaci 20-proc. karną sankcję. Ma to zapobiegać nadużyciom.

Według ustawy, pożyczki otrzymane od obcych osób w okresie kolejnych 3 lat (do 5 tys. zł od jednego podmiotu i do 25 tys. zł łącznie od kilku podmiotów) będą zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Obecnie z podatku zwolnione są pożyczki na łączną kwotę do 1 tys. zł, otrzymane w ciągu 12 miesięcy. Jeśli pożyczka przekracza 1 tys. zł, podatnik powinien ją zarejestrować i zapłacić 2 proc. podatku - np. 200 zł od 10 tys. zł. Jednak w wielu przypadkach pożyczki na nieduże kwoty nie są rejestrowane.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2007 r.

Teraz poprawki wniesione przez Senat wrócą do Sejmu, który zajmie się nimi na posiedzeniu 14-18 listopada. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Senat za całkowitym zwolnieniem z podatku darowizn rodzinnych