Senat za ochroną wynagrodzeń przed zajęciem przez komornika

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-07-2005, 14:17

Senat nie wniósł w piątek poprawek do nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która gwarantuje ochronę świadczeń pracowniczych podczas egzekucji komorniczej nie tylko z rachunku bankowego pracodawcy, ale także rachunków w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (SKOK).

Senat nie wniósł w piątek poprawek do nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która gwarantuje ochronę świadczeń pracowniczych podczas egzekucji komorniczej nie tylko z rachunku bankowego pracodawcy, ale także rachunków w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (SKOK).

Według noweli, w sytuacji zajęcia wierzytelności na rachunku bankowym (lub rachunku w SKOK) komornik nie zajmowałby bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę wraz z podatkami, zasądzonych alimentów i rent o charakterze alimentacyjnym z tytułu odszkodowania.

Nowelizacja przewiduje, że przed egzekucją komorniczą chronione byłyby kwoty do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Ochrona dotyczyłaby wszystkich pracowników, niezależnie od statusu pracodawcy. Wypłat dokonywałby bank na podstawie zezwolenia komornika.

Według obecnie obowiązujących przepisów w przypadku zajęcia konta pracodawcy tylko sąd mógł udzielić pozwolenia na wypłatę świadczeń dla pracowników. Pozwolenie to mogło być udzielone na okres do trzech miesięcy, a świadczenie dla pracownika nie mogło przekroczyć minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Obowiązujące od 5 lutego przepisy Kodeksu postępowania cywilnego wywoływały ostre protesty pracowników służby zdrowia, obawiających się, że komornicy zaczną zajmować pieniądze przeznaczone na ich pensje. Uchwalając 22 marca ustawę o ochronie wypłaty wynagrodzeń pracowników szpitali publicznych, Sejm zdecydował, że chronione będą pensje pracowników szpitali, środki przeznaczone na wypłatę świadczeń, a także środki na świadczenia dla osób, które są zatrudnione w ZOZ-ach na umowę o dzieło albo umowę zlecenie.

Ustawa o ochronie pensji pracowników w publicznych szpitalach ma charakter "epizodyczny", co znaczy, że będzie obowiązywać do końca 2005 r., chyba że wcześniej wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego.

Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Senat za ochroną wynagrodzeń przed zajęciem przez komornika