Senat zakończył debatę ws ustawy budżetowej na 2007 rok

opublikowano: 09-01-2007, 21:18

Senatorowie zgłosili ok. 100 poprawek, które Senat będzie głosował najprawdopodobniej w czwartek.

Senat zakończył we wtorek debatę w sprawie ustawy budżetowej na 2007 rok; trwała ona blisko 12 godzin, wraz z ogłoszonymi w jej trakcie przerwami.

Senatorowie zgłosili ok. 100 poprawek, które Senat będzie głosował najprawdopodobniej w czwartek. W środę zaopiniuje je senacka Komisja Gospodarki Narodowej. Następnie poprawki trafią do Sejmu, który przyjmie je lub odrzuci w głosowaniu zaplanowanym na środę, 24 stycznia.

26 stycznia, budżet ma trafić do podpisu prezydenta, który zgodnie z konstytucją powinien podpisać ustawę w ciągu 7 dni.

Jedna z najważniejszych poprawek dotyczy podwyżek płac dla nauczycieli, postulowanych przez resort edukacji. Ponieważ Narodowy Bank Polski poinformował we wtorek, że wpłaci do budżetu państwa większe środki niż pierwotnie planowano, senatorowie LPR i PiS chcą przeznaczyć na podwyżki 462 mln zł z wpłat NBP. Dodatkowo PiS i LPR chce wygospodarować na podwyżki 37,4 mln zł z rezerwy celowej związanej ze Wspólną Polityką Rolną.

Wcześniej wicepremier Roman Giertych zapowiadał, że jeśli oświata nie dostanie dodatkowych środków, to on jeszcze w tym tygodniu złoży dymisję.

PiS chce też przeznaczyć 40 mln zł na Świątynię Opatrzności Bożej, środki te mają być przesunięte z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W budżecie na 2006 r. przyznano na Świątynię 20 mln zł, jednak nie wykorzystano ich z braku podstawy prawnej.

Senatorowie PO i PiS zgłosili też poprawkę, przeznaczającą dodatkowo 50 mln zł na dofinansowanie budowy stołecznego metra. Środki te chcą przesunąć m.in. z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

PO po raz kolejny zgłosiła wniosek o 3 mld zł cięć w administracji. Środki te mają być przeznaczone na tzw. pakiet startowy, czyli ulgi podatkowe i niższe koszty pracy dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą oraz dla firm zatrudniających młodych ludzi.

Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2007 r. 15 grudnia 2006 r., z dochodami na poziomie 228 mld zł, przy wydatkach 258 mld zł i deficycie 30 mld zł. Oznacza to, że Sejm przyjmując różne poprawki zwiększył dochody i wydatki budżetowe o ok. 1,2 mld zł. Projekt budżetu przyjęty przez rząd zakładał 226,8 mld zł dochodów, przy wydatkach 256,8 mld zł i deficycie 30 mld zł. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane