Senat zamierza poprzeć nowelizację ustawy o rybołówstwie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-04-2005, 14:12

Przekazywanie kwot połowowych między armatorami, co ma przyczynić się do lepszego wykorzystaniaprzyznanych Polsce kwot połowu ryb na Bałtyku, umożliwia uchwalona 15 kwietnia tego roku przez Sejm nowelizacja ustawy o rybołówstwie. Senat zamierza poprzeć znowelizowane przepisy.

Przekazywanie kwot połowowych między armatorami, co ma przyczynić się do lepszego wykorzystaniaprzyznanych Polsce kwot połowu ryb na Bałtyku, umożliwia uchwalona 15 kwietnia tego roku przez Sejm nowelizacja ustawy o rybołówstwie. Senat zamierza poprzeć znowelizowane przepisy.

    W środę senatorowie zajmowali się nowelizacją ustawy o rybołówstwie.

    Dotychczasowe przepisy nie przewidywały możliwości przekazywania kwot połowowych między armatorami. Kwoty były przyznawane dla danego statku rybackiego, a ich przekazanie lub odsprzedanie innemu kutrowi było nielegalne.

    Uchwalona nowelizacja nie tylko pozwala na to, by armatorzy przekazywali sobie kwoty połowu ryb, jeśli nie mogą ich sami wykorzystać, ale także przewiduje możliwość przekazywania kwot na statki należące do tego samego armatora.

    Senatorowie na plenarnym posiedzeniu w środę, wyrażali akceptację uchwalonych zmian w ustawie podkreślając, że pozwoli to na lepsze wykorzystanie kwot połowu ryb przyznanych Polsce.

    Zgłoszona została jedna poprawka, która jedynie doprecyzowuje przepisy i określa, że przekazanie kwot może dotyczyć tylko tego samego gatunku ryb tj. jeżeli rybak posiada kwotę połowu dorsza i jej nie może wykorzystać, może on przekazać ją innemu rybakowi, który już posiada kwoty połowu tego gatunku. Rząd poparł tą poprawkę.

    Przekazywanie kwot będzie się odbywało za pośrednictwem ministra rolnictwa, na wspólny wniosek zainteresowanych armatorów. Nie będzie możliwe handlowanie kwotami przez armatorów, ponieważ kwoty są przyznawane nieodpłatnie.

    Głosowanie nad podjęciem uchwały o przyjęciu nowelizacji ustawy odbędzie się w czwartek rano. W przypadku przyjęcia zgłoszonej poprawki przez Senat, ustawa ponownie zostanie skierowana do Sejmu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane