Senat USA zatwierdził porozumienie budżetowe Kongresu i Białego Domu

  • PAP
opublikowano: 01-08-2019, 19:58

Senat USA zaaprobował w czwartek porozumienie, jakie prezydent USA Donald Trump zawarł z Kongresem w sprawie budżetu państwa na najbliższe dwa lata, a które pozwoli uniknąć sporu o limit zadłużenia państwa i ewentualnego zawieszenia rządu federalnego (shutdown).

Za porozumieniem głosowało 67 senatorów, przeciw było 28; porozumienia nie poparli głównie konserwatywni Republikanie, przeciwni wydatkom rządu, które ich zdaniem są za wysokie i którzy przeforsowali za prezydentury Baracka Obamy plan redukcji wydatków do 2021 roku.

Rozwiązanie uzgodnione przez prezydenta i liderów obu partii w Izbie Reprezentantów i Senacie pozwala rządowi na dalsze pożyczanie pieniędzy, które sfinansują jego wydatki i ustalą roczny limit budżetów instytucji rządowych na poziomie 1,37 biliona dol.

Porozumienie pozwoli też uniknąć kolejnego zawieszenia rządu, do którego mogłoby dojść w październiku lub automatycznego i radykalnego cięcia wydatków. Umowa obejmuje bowiem podniesienie limitu zadłużenia USA, co pozwoli uniknąć niewypłacalności, gdyby doszło do sytuacji, w której kraj nie mógłby zaciągnąć kredytu.

Przewiduje także zwiększenie wydatków publicznych poprzez podniesienie limitu budżetowego na obronę i inwestycje krajowe, ponieważ Trump wynegocjował w ramach uzgodnień z Kongresem, że planowane przez niego wydatki na Pentagon nie zostaną uszczuplone o 10 proc., jak poprzednio planowano.

Szczegóły wydatków państwowych instytucji i resortów rządu zostaną uregulowane osobną ustawą.

Budżet rządu federalnego USA jest tradycyjnie deficytowy, więc Waszyngton nie ma innego wyboru, jak pożyczać pieniądze na sfinansowanie swoich operacji, wypłaty wynagrodzeń, emerytur i na inne wydatki, zatwierdzone przez Kongres.

Spór o budżet między Trumpem a Demokratami, a konkretnie o przeznaczenie w nim środków na budowę muru na granicy z Meksykiem, był pod koniec zeszłego roku przyczyną częściowego zawieszenia prac rządu, kiedy to przez ponad miesiąc około 800 tys. urzędników federalnych zostało wysłanych na urlopy lub pracowało bez wynagrodzenia. W tym czasie funduszy na bieżącą działalność nie otrzymywało 9 z 15 departamentów reprezentowanych w gabinecie, m.in. Departament Stanu, rolnictwa, bezpieczeństwa wewnętrznego, transportu i sprawiedliwości.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA