Senat zmienił ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego

Polska Agencja Prasowa SA
21-07-2005, 12:34

Senat w czwartek przyjął poprawkę całościowo zmieniającą uchwaloną przez Sejm ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, pozostawiając instytucję użytkowania wieczystego w polskim systemie prawnym. W wersji uchwalonej przez Sejm na początku lipca, ustawa likwidowała instytucję użytkowania wieczystego, przekształcając ją we własność.

Senat w czwartek przyjął poprawkę całościowo zmieniającą uchwaloną przez Sejm ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, pozostawiając instytucję użytkowania wieczystego w polskim systemie prawnym. W wersji uchwalonej przez Sejm na początku lipca, ustawa likwidowała instytucję użytkowania wieczystego, przekształcając ją we własność.

Po całościowej zmianie ustawy, osoby fizyczne będą mogły wystąpić o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność do końca 2012 roku. Przekształcenie będzie dotyczyło nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami, przeznaczonych na taką zabudowę lub nieruchomości rolnych.

Dodatkowo z wnioskiem o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność mogą także wystąpić w ograniczonym zakresie osoby prawne i spółdzielnie mieszkaniowe.

Senatorowie nie przyjęli wniosku o odrzucenie całości ustawy oraz poprawki, która daje prawo do bezpłatnego przekształcenia użytkowania wieczystego we własność osobom, które nabyły nieruchomość przed dniem 26 maja 1990 roku i wobec których nie zrealizowano przepisów ustawy z 2001 roku o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości.

Podczas wtorkowej debaty w Senacie nad ustawą wiceminister infrastruktury Andrzej Bratkowski zapowiedział, że jeśli ustawa w formie przyjętej przez Sejm wyszłaby z parlamentu, rząd zwróciłby się o jej ocenę do Trybunału Konstytucyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Senat zmienił ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego