Senatorowie zgłosili 224 poprawki do budżetu

PAP
opublikowano: 18-12-2008, 08:01

Po trzynastu godzinach pracy w środę w nocy Senat zakończył debatę nad ustawą budżetową na 2009 r. Senatorowie zgłosili 224 poprawki.

Najdalej idą poprawki złożone przez senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Wnioski senatora Jerzego Chróścikowskiego przewidują przesunięcie ponad 0,7 mld złotych z wydatków przeznaczonych na finansowanie projektów z udziałem środków z UE. Pieniądze miałyby być przeznaczone na rolnictwo m.in. na Agencję Rynku Rolnego (241 mln zł), na ubezpieczenia upraw (180 mln zł), dopłaty do paliw rolniczych (150 mln zł).

Senatorowie PiS proponują dofinansowanie inwestycji początkowych w górnictwie kwotą 200 mln zł. Kazimierz Wiatr złożył poprawkę zwiększającą m.in. o 347 mln zł dotacje i subwencje dla samorządu terytorialnego.

Krzysztof Majkowski wniósł o przekazanie 100 mln zł na wsparcie odnawialnych źródeł energii, a Adam Massalski o 250 mln zł na subwencje na pomoc materialną dla doktorantów. W tym ostatnim przypadku pieniądze miałby pochodzić ze zwiększenia dochodów z podatku od gier.

Z kolei Piotr Andrzejewski złożył poprawkę przewidującą zwiększenie o 310 mln zł wydatków na kombatantów i osoby represjonowane. Na budowę metra w Warszawie zostałoby przekazane 50 mln zł, tyle samo na stołeczny Szpital Południowy.

Ponadto senatorowie PiS wnieśli o powiększenie o 29,2 mln zł budżetu Kancelarii Prezydenta i o 10 mln zł budżetu Instytutu Pamięci Narodowej. Wydatki te miałby być sfinansowane przez zmniejszenie budżetu Krajowego Biura Wyborczego.

Liczne poprawki PiS dotyczą zwiększenia kwot na budowę infrastruktury drogowej, czy kolejowej. Większość poprawek złożonych przez senatorów PiS przewiduje zmniejszenie wydatków przeznaczonych na finansowanie projektów z udziałem środków z UE.

Wśród najdalej idących poprawek zgłoszonych przez senatorów PO jest propozycja Stanisława Bisztygi, by zmniejszyć rezerwę na wydatki budżetowe Rady Ministrów o 50 mln zł, a pieniądze te przeznaczyć na sfinansowanie przywrócenia ulgi na przejazdy dla studentów.

Z kolei poprawka Kazimierza Kleiny zmierza do zmniejszenia zatrudnienia w korpusie służby cywilnej o 406 etatów i zwiększenia o taką samą liczbę etatów w Służbie Celnej. Wiązałoby się to z przesunięciem prawie 17 mln zł. Kleina proponuje też przeznaczenie ponad 5 mln zł na Państwową Inspekcję Pracy z rezerwy celowej na program ograniczania przestępczości.

W czwartek złożonymi poprawkami zajmie się senacka Komisja Gospodarki Narodowej. Na piątek zaplanowano głosowanie ustawy budżetowej i zgłoszonych poprawek. (PAP)

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane