Senatorowie zgłosili poprawki całościowo zmieniające ustawę likwidującą użytkowanie wieczyste

Polska Agencja Prasowa SA
19-07-2005, 18:56

Poprawki, które całościowo zmieniają uchwaloną przez Sejm ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, zgłosiła na wtorkowym posiedzeniu Senatu grupa senatorów.

Poprawki, które całościowo zmieniają uchwaloną przez Sejm ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, zgłosiła na wtorkowym posiedzeniu Senatu grupa senatorów.

    Poprawki zmieniają cały tekst ustawy, znosząc m.in. zapis, który likwiduje użytkowanie wieczyste.

    Według jednej z poprawek, osoby fizyczne będą mogły wystąpić o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, garażami lub przeznaczonych na taką zabudowę lub nieruchomości rolnych do końca 2012 roku.

    Dodatkowo z wnioskiem o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność mogą także wystąpić w ograniczonym zakresie osoby prawne i spółdzielnie mieszkaniowe.

    Jeden z senatorów składających poprawki - Zbyszko Piwoński (SLD) powiedział, że w postaci uchwalonej przez Sejm ustawa nadaję się tylko do odrzucenia, a jego poprawka sprowadza ustawę do wersji, która została wynegocjowana przez rząd i samorządy. Podkreślił, że dzięki poprawce zostanie stworzony kompleksowy systemprzekształcenia użytkowania wieczystego we własność.

    Odrzucenie ustawy zarekomendowały dwie komisje senackie, podobne wnioski złożyła część senatorów. Natomiast wiceminister infrastruktury Andrzej Bratkowski zapowiedział, że jeśli ustawa w obecnej formie (w formie przyjętej przez Sejm) wyszłaby z parlamentu, to rząd zwróciłby się o jej ocenę do Trybunału Konstytucyjnego.

    Według uchwalonej 7 lipca przez Sejm ustawy, przekształcenie użytkowania wieczystego we własność następowałoby w dniu wejścia w życie ustawy.

    Na początku lipca premier Marek Belka powiedział, że rząd będzie dążył do zmian w ustawie, bowiem budzi ona obawy systemowe. "Jest to ustawa, która w swojej obecnej formie wywraca stosunki prawne na rynku nieruchomości" - powiedział premier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Senatorowie zgłosili poprawki całościowo zmieniające ustawę likwidującą użytkowanie wieczyste