Senny początek roku na GPW

Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji, XTB
opublikowano: 02-01-2023, 17:34
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pierwsza sesja giełdowa w Nowym Roku upłynęła dość sennie, z niewielką ilością fundamentalnie istotnych informacji oraz dość rachitycznym zachowaniem indeksu WIG20.

W dniu dzisiejszym zostały opublikowane szacunki portalu Sensor Tower dot. przychodów uzyskiwanych przez Ten Square Games oraz Huuuge Games. Producent Fishing Clash według ww. portalu osiągnął w grudniu przychody równe 6 mln USD - na poziomie porównywalnym z wynikiem osiągniętym w listopadzie. Szacunkowe przychody z gry Fishing Clash będącej najbardziej dochodową grą w portfolio spółki wyniosły w grudniu 4 mln USD, również porównywalnie z wynikiem osiągniętym w listopadzie.

Poznaliśmy również szacunkowe wyniki drugiego znaczącego producenta gier mobilnych. Według portalu Sensor Tower, Huuuge również odnotował przychody w grudniu na poziomie porównywalnym z listopadowymi, które wynosiły ok 15 mln USD.

Spółką, która dzisiaj cieszyła się szczególnym zainteresowaniem inwestorów była GreenX Metals, której akcje zyskały ponad 38% ponieważ spekulacje prasowe rozpaliły wyobraźnię inwestorów wokół możliwego wygrania sporu z Polską. Spółka może uzyskać odszkodowanie opiewające na blisko 737 mln GBP (ok. 4 mld PLN). Według doniesień dziennikarzy Gazety Polskiej jednym z dowodów GreenX Metals w sporze jest prywatna korespondencja telefoniczna byłych szefów jednej z największych firm z polskiej branży węglowej. Australijska firma zarzuca Polsce naruszenia unijnego Traktatu Karty Energetycznej, które w efekcie miały pozbawić ją kluczowych inwestycji w lubelskim zagłębiu węglowym m.in. w okręgu Dębieńsko oraz Jan Karski. Według GreenX rozwój biznesu w Polsce został zablokowany, przez faworyzowanie spółek skarbu państwa m.in. JSW i Bogdanki. Nie jest jednak jasne jak ew. wygrana wpłynie na walory posiadane przez akcjonariuszy, spółka jak dotąd nie poinformowała w szczegółowy sposób akcjonariatu o tym w jaki sposób zamierza rozporządzić ew. odszkodowaniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane