Sentyment do euro wciąż słaby

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 16-07-2015, 12:16

Zgodnie z oczekiwaniami w Grecji przegłosowano pakiet reform oszczędnościowych, które stanowiły warunek do rozpoczęcia rozmów o trzecim programie pomocowym wartym nawet 86 mld euro.

Kolejnym krokiem będzie akceptacja programu poprzez wszystkich członków strefy euro, co może potrwać jeszcze kilka tygodni. Na chwilę obecną w ramach finansowania pomostowego Komisja Europejska zaproponowała możliwość udzielenia Grekom pożyczki w wysokości 7 mld EUR na spłatę bieżących zobowiązań. To jednak nie poprawia sentymentu wobec europejskiej waluty.

Nieoczekiwanie wczoraj Bank Kandy podjął decyzje o dalszym luzowaniu polityki monetarnej, tnąc stopy procentowe o 0,25%. Tym samym główna stopa procentowa została obniżona do poziomu 0,5%, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał jej stabilizacje na poziomie 0,75%. Swoją decyzję BoC argumentował tym, że gospodarka skurczyła się w pierwszej połowie tego roku. Dolar kanadyjski silnie tracił na wartości w reakcji na te informacje. USDCAD znalazł się na nowych tegorocznych maksimach.

Od początku tego tygodnia dolar pozostaje mocniejszy względem innych walut. Podczas swojego wystąpienia w zeszłym tygodniu Yellen potwierdziła gotowość Fedu do podwyżek stóp procentowych jeszcze w tym roku, co poprawiło sentyment wokół waluty amerykańskiej. Wczorajsze wystąpienie szefowej Fed w Kongresie nie wniosło wielu nowych informacji i zostało odebrane pozytywnie przez rynki. Członkowie FOMC będą monitorowali dane napływające z gospodarki i jeśli sytuacja na rynku pracy będzie się poprawiać a płace będą rosły w zadawalającym tempie, to dadzą zielone światło do rozpoczęcia procesu normalizacji polityki pieniężnej. Opublikowane wczoraj dane z amerykańskiej gospodarki były dobre. Produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 0,3% w ujęciu miesięcznym  wobec oczekiwanego wzrostu o 0,2%. Wyższy niż prognozowano okazał się także odczyt indeksu Fed z Nowego Jorku oraz inflacji PPI.

W obliczu niepewności związanej z Grecją wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Parametry polityki monetarnej pozostaną na niezmienionym poziomie, jednak istotne pytania powinny pojawić się na konferencji prasowej Mario Draghiego. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestię związane z kredytem ratunkowym dla greckich banków i to czy ECB rozważa podniesienie limitu ELA. Ponadto interesujące pozostaną kwestię związane z programem QE mającym na celu przyśpieszenie wzrostu gospodarczego i pobudzenie inflacji.

EURUSD

Eurodolar kontynuuje spadki. Na wykresie w skali H4 widoczne są coraz niższe szczyty, a notowania tej pary utrzymują się poniżej 100-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym. Z technicznego punktu widzenia po zejściu poniżej ostatniego minimum lokalnego para może obecnie kierować się w okolice istotnej strefy wsparcia, która znajduje się w rejonie 1,0818-1,0834. Dolne ograniczenie tego przedziału wyznacza minimum z 27.V.2015 roku natomiast górne ograniczenie stanowią zbiegające się zniesienia 61,8% Fib całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,0461 oraz zniesienie zewnętrzne 127,2% całości korekty wzrostowej z poziomu 1,0915 na 1,1215.

USDCAD

USDCAD znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Para w dniu wczorajszym znalazła się na nowych tegorocznych maksimach. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość dalszych wzrostów w średnim terminie, gdyż ważna strefa oporu rozciąga się dopiero w zakresie 1,2996-1,3062, gdzie przebiega 200% zniesienie zewnętrzne korekty spadkowej z poziomu 1,2562 na 1,2127 i znajdują się szczyty z końca 2008 i początku 2009 roku. Ważna strefa wsparcia rozciąga się w rejonie 1,2798-1,2833.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities S.A.

Polecane